Slovensko a Európa v roku 2018: Ktoré správy boli najsledovanejšie?

Pokojné prežitie sviatkov praje EURACTIV.sk.

Slovensko pod lupou europoslancov, dopady brexitu, ale aj diskusia o striedaní času, plastoch a umelej inteligencii. Pozrite si, ktoré články, infografika, video a podcast zaujali čitateľov EURACTIV.sk v roku 2018 najviac.

Najčítanejšie články za rok 2018

Prominentná socialistická europoslankyňa: Mám pochybnosti, či Fico patrí do našej rodiny

Marec / Európsky parlament má čoraz silnejšie zuby, hovorí Ana Gomesová. Viedla misiu europoslancov na Malte po vražde novinárky Daphne Caruany Galiziovej.

Rezolúcia o Slovensku: Európsky parlament ,,dôrazne odporúča“ medzinárodný vyšetrovací tím

Apríl / Mal by ho viesť Europol a mal by mať plný prístup k vyšetrovaciemu spisu. Je to jedno z odporúčaní v uznesení  europarlamentu v súvislosti so situáciou na Slovensku po vražde Jána Kuciaka.

Šéfa PPA Kožucha grilovali v Európskom parlamente

Jún / Rokovanie výboru Európskeho parlamentu pre rozpočet nadviazalo na správu vyšetrovacej komisie, ktorá na Slovensko prišla po vražde Jána Kuciaka a Martiny Kušnírovej. Výbor skúmal informácie o zneužívaní či nesprávnom manažovaní systému priamych platieb poľnohospodárom, s ktorými sa europoslanci stretli počas návštevy a ktoré sa neskôr objavili v médiách.

Európsky súd: Online fotografiu nemožno bez súhlasu autora opätovne použiť

August / Fotograf na európskom súde zažaloval školu, ktorého žiačka v referáte použila jeho voľne dostupnú fotografiu z iného portálu. Súd rozhodol, že hypertextový odkaz na pôvodné umiestnenie obrázku ako autorská referencia nestačí.

Zálohovanie plastových fliaš spôsobí ,,rozvrat“, tvrdia výrobcovia obalov

August / Návrh Európskej komisie o plastovom odpade, ktorý podporilo ministerstvo životného prostredia, odmietla časť slovenských producentov a zamestnávateľov. Argumentujú aj nárastom euroskepticizmu.

Dôsledky tvrdého brexitu pocíti aj Slovensko, vláda chystá opatrenia

September / Britský trh je dôležitý hlavne pre slovenské automobilky a výrobcov elektroniky. Vystúpenie Británie bez dohody s Úniou skomplikuje život aj slovenským autodopravcom.

Ak Únia schváli zrušenie striedanie času, Slovensko si chce ponechať zimný čas

Október / Brusel chce nechať štátom možnosť vybrať si medzi letným alebo zimným časom. Rozhodnúť majú vlády. Slovenskému rezortu sociálnych vecí sa pozdáva alternatíva skoršej tmy večer a skorého ranného svitu. Dlhé letné večery by tak boli na Slovensku minulosťou.

Najčítanejšia infografika v roku 2018

Slovenská delegácia v europarlamente môže vyzerať výrazne inak

December / Ak by sme výsledky aktuálnych prieskumov preferencií pre voľby do NR SR premietli na výsledky volieb do Európskeho parlamentu, mala by ĽSNS dva mandáty a Smer-SD by zostal najväčšou delegáciou.

Najsledovanejšie video v roku 2018

V centre transformovania slovenskej ekonomiky bude najbližšiu dekádu umelá inteligencia

Máj / Slovenská republika čelí podľa správy OECD najväčšej transformácii svojho pracovného trhu zo všetkých vyspelých krajín. Umelá inteligencia navyše nahradí a zmení mnoho dnešných pozícii, pričom premena zasiahne nielen súkromnú sféru a pracovníkov, ale správne na ňu musí reagovať štát aj vzdelávacie inštitúcie.

Najpočúvanejší podcast v roku 2018

Európsky týždeň: Ak bude brexit bez dohody, Slovensko musí riešiť práva svojich občanov

December / Brexit a osud britskej premiérky, nemecká korunná princezná, taliansky a európsky rozpočet. Viac k týmto témam s Radovanom Geistom z EURACTIV Slovensko.