Slovensko, Česko a Poľsko napriek sľubom neprispeli na svetový boj s COVID-19

Slovensko malo na vývoj vakcín prispieť sumou 750 tisíc eur. [TASR/Martin Baumann]

Krajiny Vyšehradskej štvorky pred rokom sľúbili, že na vývoj vakcíny proti ochoreniu COVID-19 prispejú tromi miliónmi eur. Svetová zdravotnícka organizácia ale zatiaľ dostala príspevok iba od Maďarska.

Virtuálnu konferenciu darcov zorganizovala 4. mája 2020 predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyen. Už vtedy bolo totiž Európskej únii jasné, že koronavírus možno poraziť iba vakcínou, ktorá bude dostupná pre všetky štáty sveta, vrátane tých najchudobnejších.

Európska komisia preto v spolupráci so Svetovou zdravotníckou organizáciou (WHO) pozvala štáty, organizácie aj súkromnú sféru za jeden stôl. Účastníkov vyzvala, aby na vývoj vakcíny, diagnózy a liekov proti ochoreniu COVID-19 prispeli ľubovoľnou čiastkou. Za jediný deň prisľúbili príspevky v celkovej výške 7,4 miliardy eur.

Slovenský rezort zahraničia vtedy oznámil, že Slovensko prispeje sumou 750 tisíc eur, podobne, ako ďalší členovia V4.

„Teší ma, že pre mimoriadnu dôležitosť tejto aktivity a s plným rešpektom voči potrebe globálneho zintenzívnenia boja s ochorením COVID-19 SR aktívne a pozitívne zareagovala,“ povedal pri tejto príležitosti šéf slovenskej diplomacie, Ivan Korčok (nom. SaS).

Ako však vyplýva z dát WHO, slovenský príspevok na účet organizácie nikdy nedorazil. Svoj prísľub splnilo z krajín Vyšehradskej skupiny iba Maďarsko.

Štáty vyzbierali miliardy eur na vakcínu proti COVID-19, Slovensko tiež prispelo

Donorská konferencia zatiaľ priniesla viac ako 7 miliárd eur, ktoré pôjdu na vývoj vakcíny proti novému koronavírusu. Slovensko prihodilo trištvrte milióna eur.

Peniaze mali následne putovať na podporu „ACT-Accelerator,” nástroje vytvoreného WHO, ktorý mal uľahčiť a urýchliť vývoj dostupné vakcíny. Tlačový odbor Európskej komisie pre EURACTIV Česko potvrdil, že za zaslanie čiastky na účty organizácií vyvíjajúcich vakcínu boli zodpovední darcovia, nie Komisia.

EÚ vrátane jej členských krajín malo na tento účel venovať celkovo 1,4 miliardy eur.

ACT-Akcelerátoru sa medzitým podarilo vybrať takmer desať miliárd eur. Do trojice najväčších darcov sa zaradilo Nemecko, Spojené štáty americké a Veľká Británia, pričom práve Washington a bývalá administratíva v Bielom dome sa pôvodne do tejto darcovskej kampane odmietali zapojiť.

Slovensko hovorí o iných príspevkoch

Slovenský rezort diplomacie pripomína, že krajina svoj príspevok na boj s COVID-19 poskytla formou dobrovoľných príspevkov do viacerých medzinárodných organizácií, vrátane WHO, ICRC, UNHCR, UNMPTF.

„Nad rámec dobrovoľných príspevkov poskytlo Slovensko materiálnu humanitárnu pomoc vo forme zdravotníckeho materiálu a zariadení, a zrealizovalo viaceré bilaterálne projekty v partnerských krajinách slovenskej rozvojovej spolupráce zamerané na boj s COVID19,” vysvetľuje tlačové oddelenie ministerstva zahraničných vecí.

Celková pomoc na boj s COVID19 podľa neho „prevýšila pôvodný záväzok z donorskej konferencie z mája 2020″.

Podľa Juraja Tomagu, hovorcu rezortu, nechala samotná Európska komisia členským štátom „dostatočnú flexibilitu na určenie účelu ich príspevku, a preto viaceré krajiny postupujú podobne ako Slovensko”.