Slovensko chce hostiť krízový post-brexit summit

Fico bude hostiť summit európskych lídrov. ILUSTRAČNÉ FOTO-TASR (Martin Baumann)

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Slovensko – krízový manažér EÚ

Slovensko chce ako predsedajúca krajina prebrať iniciatívu, pokiaľ ide o diskusiu o ďalšej budúcnosti EÚ.

„Ak sa niekto domnieva, že po brexite môžeme ponúknuť európskej verejnosti to, čo doteraz, tak sa veľmi mýli. Potrebujeme zásadnú diskusiu  o fungovaní a EÚ a o fungovaní eurozóny,“ povedal na začiatku stretnutia Európskej rady v Bruseli slovenský premiér Robert Fico.

Podľa Fica sa závery k tak dôležitej téme dosahujú na formálnych summitoch len ťažko.

Slovenské riešenie je neformálny summit v Bratislave. Návrh podľa premiéra podporili Angela Merkelová aj Francois Hollande, s ktorými sa Fico stretol v uplynulých dňoch. Dnes ho podporil aj predseda Európskej rady Donald Tusk (na videu Rady EÚ).

V4 má byť v diskusii lídrom

„Nech to zase nie je tak ako obyčajne, že tri až štyri štáty sa stretnú a ostatné štáty sú z takejto diskusie vyraďované,“ povedal.

Téma summit je – Čo ďalej s Európskou úniou?

Na stretnutie sa podľa Fica treba pripraviť. „Na V4 sme sa dohodli, že ešte v lete budeme spolu hovoriť o vízii EÚ.” Slovenský premiér chce, aby vyšehradské krajiny, ktoré do EÚ vstúpili v roku 2004, boli v diskusii lídrami.

Čítajte aj: V4: Odstráňme zbytočné deliace čiary medzi členskými štátmi

Ak sa summit v Bratislave uskutoční, bude prvým mimo Bruselu od roku 2010. Predtým bolo bežné, že sa neformálne summity konali v predsedníckej krajine.

„Chceme vytiahnuť premiérov z tohto, možno umelého prostredia,“ vysvetľuje Fico.

Závery budú “nekonfliktné”

Závery Európskej rady, ktoré má v rámci bežnej agendy riešiť témy od migrácie, ekonomiky až po zahraničnú politiku sú podľa Fica „nekonfliktné“ a budú schválené už dnes večer.

Na večeri potom lídri čakajú na časový harmonogram a prvé návrhy, ktoré by mal predniesť britský premiér.

Zajtra ráno sa očakáva už len neformálna diskusia dvadsaťsedmičky o ďalšom postupe po brexite.

Pokiaľ ide o tempo, Fico hovorí, že by „netlačil na pílu, ale nebol by som ani pomalý“. Slovensko sa bude v rámci rokovaní snažiť, aby 80-tisíc ľudí, ktorí pracujú vo Veľkej Británii, neprišlo o časť svojich práv. To sa môže stať v momente, keď v Británii prestane platiť európska legislatíva.

Slovensko chce hovoriť o tom, ako budú prerozdelené európske inštitúcie momentálne sídliace v Británii.

V reakcii na otázku RTVS čo hovorí na iniciatívu Mariána Kotlebu na vypísanie referenda o členstve v EÚ na Slovensku premiér odpovedal: „Len RTVS môže robiť reklamu Kotlebovi, nikto iný“.

Rozdeľovanie európskych agentúr

Krajín, ktoré nemajú na svojom území, žiadnu agentúru EÚ, je viac. “Sú dve inštitúcie, o ktoré bude veľký záujem. Nechcem vnímať odchod Veľkej Británie ako príležitosť na trhanie koristi,” uviedol Fico.

V hre je Európska banka pre obnovu a rozvoj (EBRD) alebo Európska lieková agentúra (EMA).

“Musíme ako predsednícka krajina zodpovedne zvládať procesy, ale ak by taká ponuka pre Slovensko, bola pripravili by sme všetky potrebné predpoklady pre fungovanie takýchto inštitúcií,” dodal Fico.