Slovensko chce iný výklad Paktu stability a rastu

Zdroj: Amcham

Ak európski úradníci hovoria o konsolidácii „priateľsky naladená“ k hospodárskemu rastu, ide podľa Roberta Fica o „divnú“ formuláciu. Nič také podľa neho neexistuje.

Premiér to povedal na dnešnej (23.6.) konferencii „10 rokov v EÚ: Príležitosti pre konkurencieschopnosť a rast“.

Fico sa v sobotu v Paríži zúčastnil na neformálnom summite Strany európskych socialistov, ktorý pripravuje pôdu pre koncotýždňovú Európsku radu.

Lídri sociálnodemokratického tábora členských krajín EÚ mali na Ficov podnet hovoriť aj o Pakte rastu a stability, ktorý by podľa viacerých z nich mohol štátom prenechať za určitých podmienok viac priestoru na manévrovanie pokiaľ ide o deficity štátneho rozpočtu.

Slovensko Európska komisia len tento mesiac vyradila po 5 rokoch z procedúry nadmerného deficitu.

Premiér tvrdí, že podľa takéhoto scenára by náklady krajín spojené so zásadnými reformami mali byť odpočítateľné z deficitu. Vláda napríklad podľa neho plánuje „významné“ zníženie odvodového zaťaženia pre nízkopríjmové skupiny. Ide o jedno z odporúčaní, ktoré Slovensku adresovala Komisia v rámci špecifických odporúčaní ako potenciálne vedúce k vyššej zamestnanosti. Opatrenie by malo štát podľa Fica stáť 172 miliónov eur.

Rovnako aj veľké verejné investície by sa v nejakej podobe, či časti mali dať vyňať zo započítavania deficitu, myslí si.

Nechceme zmenu znenia Paktu stability a rastu, hovorí premiér a dodáva, že si je vedomý, že by ani nebola priechodná.

Treba sa ale podľa neho zamyslieť, či nie je priestor na iný druh jeho interpretácie a výkladu. Ako potenciálnych spojencov vidí francúzskeho prezidenta Hollanda a talianskeho premiéra Renzim.

Stále chceme byť v jadre  

„Slovensko sa musí držať v centre európskej integrácie,“ zopakoval premisu slovenskej európskej politiky premiér. Východisko z krízy vedie podľa neho cez hlbšiu integráciu vo fiškálnej, hospodárskej a finančnej sfére.

Postavil za systém hospodárskej správy na úrovni EÚ. „Efektívne hospodárskej riadenie na úrovni EÚ je našou prioritou.“

Oceňuje tzv. balík dvoch legislatívnych aktov, na základe ktorých sa národné rozpočty posielajú na posudzovanie do Európskej komisie.

Nejde o schvaľovanie, to by si dnes nikto v EÚ, najmä Slovensko, nevedel predstaviť, vysvetľuje Fico. „Nevnímame to ako právo veta alebo prevzatie právomocí od národných parlamentov,“ hodnotí.

Zdôraznil aj prínos eurofondov. „Vieme si predstaviť, ako by sa krajina rozvíjala, keby sme nemali k dispozícii tieto neopakovateľné zdroje“, hovorí a dodáva, že pokrývajú 80 % verejných investícií. Vyzval však predstaviteľov Komisie, aby zvážili ešte vyššiu flexibilitu pri presúvaní fondov EÚ a to ešte v rámci dobiehajúceho programového obdobia (2007-2013). „Máme krajiny, ktoré prichádzajú o obrovské peniaze.“

Priemysel klimatické ciele neunesie

Únia by mala podľa premiéra pamätať, na akých základoch vznikla a posilniť svoju priemyselnú základňu. „Nemôžeme mať nastavené ciele, ktoré nás likvidujú,“ povedal na margo klimaticko-energetického balíčka, o ktorom by lídri mali diskutovať na summite koncom týždňa. Definitívne rozhodnutie o nastavení cieľov do roku 2030 pri neexistencii globálnej dohody by malo padnúť najneskôr v októbri.

Ak ho prijmeme tak ako je navrhovaný, zasadíme priemyslu vážnu ranu, hovorí Fico a dodáva, že ide o zbytočne ambiciózny program. Slovensko podľa neho už dnes oponuje niektoré ukazovatele v tomto návrhu. „Zbytočne budeme mať najvyššiu ochranu životného prostredia na svete ak budeme čeliť úpadku a chudobe.“

Vníma aj problém vysokých cien energií pre európsky priemysel, ktoré sú násobne vyššie ako u našich hlavných konkurentov. „Zaťažili sme ich rozličnými položkami a investíciami do obnoviteľných zdrojov, ktoré takmer deklasovali národné ekonomiky“ vyhlásil.

Klimatické ciele do roku 2020 sú súčasťou stratégie Európa 2020, ktorej napĺňanie by mala podľa Fica Európska komisia dôslednejšie kontrolovať.

Podniky a zamestnanosť

Vláda sa chce v dohľadnej dobe zamerať aj na podporu malých a stredných podnikov. Balík opatrení chce predstaviť 28. júna. Pokiaľ ide o nezamestnanosť, je podľa Fica reálne, aby na konci nasledujúceho volebného obdobia klesla na úroveň 11 %. Plánuje aj inovačný daňové zvýhodnenie pre firmy, ktoré sa budú podieľať na duálnom vzdelávaní, ktoré má prepojiť školstvo s trhom práce. Informovať o detailoch chce v krátkom čase.

Na margo dohody o voľnom obchode medzi EÚ-USA (tzv. TTIP) Fico povedal, že bude „nepochybne obojstranne výhodná“ a dúfa v jej skoré sfinalizovanie.

Ľutujem nasledujúceho premiéra

Na záver sa predseda vlády venoval politickým aspektom integrácie. Úvahy o federalizácii sú podľa neho legitímne ale mali by byť predmetom širokej diskusie a konsenzu, nie vnucovania scenára menším a slabším krajinám zo strany veľkých a silných. Pripomenul, že Slovensko čaká v druhom polroku 2016 historicky prvé predsedníctvo v Rade EÚ. Označil ho za výzvu a šancu zároveň. „Ja už dopredu ľutujem v tom čase premiéra Slovenskej republiky,“ zakončil premiér.