Slovensko dá ľudí pre Frontex a 21 miliónov

zdroj: Európska rada

Slovensko chce posilniť personál európskej agentúry na ochranu vonkajších hraníc Európskej únie (FRONTEX). Podľa premiéra Roberta Fica ponúka 20 ľudí a na budúci rok ďalšími desať. Potvrdil to na štvrtkovom summite Európskej rady v Bruseli.

Ide o jeden z vkladov SR na riešenie migračnej problematiky. Fico na summite odmietol, aby sa krajiny, ktoré majú iný názor na fungovanie povinných kvót, považovali za nesolidárne. "Ale rovnako chceme, aby bol vypočutý aj náš názor," dodal.

Príspevkom je tiež spoločné hliadkovanie štátov Vyšehradskej štvorky na maďarsko-srbskej hranici, kam Česko, Slovensko a Poľsko posiela svojich policajtov. V4, ktorá je známa odmietaním povinných kvót a trvalého mechanizmu prerozdeľovania utečencov, je podľa Fica mimoriadne aktívna v riešení migračnej otázky.

Slovensko na tento účel vyčlenilo dohromady 21 miliónov eur. Tri milióny eur pôjdu do trustového fondu pre Sýriu známeho pod označením Madad. Pol milióna eur je určených do trustového fondu pre Afriku. Do Svetového potravinového programu prispeje 300.000 eurami a rovnakou sumou do Fondu na podporu migrantov a utečencov Rozvojovej banky Rady Európy. "Potom sú to rôzne príspevky menšie alebo väčšie do ďalších agentúr OSN, ako je Úrad vysokého komisára OSN pre utečencov (UNHCR) alebo UNICEF," priblížil Fico po skončení summitu.

Súhlas s liberalizáciou víz pre Turecko

Liberalizácia vízového režimu Európskej únie občanom Turecka je podľa premiéra Roberta Fica legitímna. Summit schválil spoločný akčný plán s Ankarou zameraný na obmedzenie migračnej vlny do Európy. Fico tento plán privítal.

Šéf Európskej komisie Jean-Claude Juncker po summite potvrdil, že únia je pripravená na urýchlené rokovania o zjednodušení vízového režimu voči Turecku. Spresnil, že výška finančnej pomoci, ktorú dostane Ankara od EÚ, bude dohodnutá už v najbližších dňoch. Nemecká kancelárka Angela Merkelová priblížila, že členské štáty Európskej únie uvažujú o približne troch miliardách eur. Ďalej povedala, že padla dohoda o oživení prístupových rokovaní s Ankarou a otvorení ďalších prístupových kapitol. O ktoré konkrétne pôjde, zatiaľ stanovené nebolo.

„Keďže Turecko je pred parlamentnými voľbami, tak sú legitímne politické očakávania pokiaľ ide o oživenie negociácií medzi Ankarou a úniou," poznamenal Fico s tým, že na jeho území sa nachádzajú takmer 3 milióny sýrskych utečencov.

"Musíme s ním rokovať najmä, ak je záujem, aby sa títo ľudia nepohli z Turecka smerom do Európy. Ľudia sú tam v táboroch a potrebujú infraštruktúru, školy, zdravotnícku starostlivosť, potrebujú sa niekde zaradiť. Ak má Turecko túto úlohu, ktorú očakávame, splniť a Turecko sa k nej hlási, musí prísť k nejakej dohode. Keď sa chcú dvaja dohodnúť, tak každý musí niečím vyjsť tomu druhému v ústrety. To je bežný politický dialóg, ktorý by som vôbec nekomentoval kriticky," podčiarkol.

Upozornil na to, že Európa v súčasnosti nedokáže poriadne zvládnuť prílev migrantov, a v prípade, ak by sa pohla ďalšia masa ľudí z utečeneckých táborov v Turecku, Jordánsku či Libanone, tak by si s tým Európa definitívne neporadila.

Podľa Fica bol štvrtkový summit návratom do tvrdej reality. Rokovanie potvrdilo prehlbovanie sa migračnej krízy. "Len cez Grécko denne prechádza 7000 až 10.000 utečencov do Európskej únie. Nemecko denne prijíma 7000 utečencov," priblížil.

Na programe aj stále prerozdeľovanie

Hoci to nemala byť téma summitu, niektoré členské štáty otvorili tému tzv. trvalej schémy relokácie utečencov, niekedy nazývanej aj trvalé kvóty.

Nemecká kancelárka chcela údajne do záverov summitu zmienku, ktorá sa odvoláva aj na tento návrh Európskej komisie. Mala pri tom podporu krajín ako Rakúsko, Švédsko a Holandsko.

Slovensko to spolu s ďalšími vyšehradskými krajinami, Rumunskom a Španielskom odmietlo.

"Dali sme dohromady sily, bolo to veľmi nepríjemné, podobne ako pri povinných kvótach, a podarilo sa nám to zablokovať. Je zrejmé, že dnes si mnohé krajiny, ktoré by privítali trvalý mechanizmus, uvedomujú, že príde k veľkému konfliktu, ak nastane pokus o presadenie trvalého mechanizmu," konštatoval Fico. 

Ak by došlo na hlasovanie kvalifikovanou väčšinou, štáty ktoré stály systém odmietajú by mohli byť prehlasované.

Žaloba napreduje

Robert Fico minulý týždeň potvrdil, že Slovensko podá žalobu za rozhodnutie Rady EÚ o dočasnom systéme relokácie na Súdnom dvore v Luxemburgu do 18. decembra.

"Právny zástupca SR už začína pripravovať žalobu, ktorá bude podaná tak, aby nám neuplynula lehota. Nemáme žiadny dôvod meniť názor v tomto našom stanovisku," vyhlásil dnes v Bruseli premiér Robert Fico pred začatím summitu Európskej rady.

"Nie je správne, ak sa väčšinovým hlasovaním rozhoduje o takej citlivej téme, že koľko ľudí má byť umiestnených v nejakej krajine a tá ich musí prijať. Žaloba môže mať veľký význam, pretože môže mnohé otázky vzťahu medzi suverénnymi štátmi a EÚ, ale aj pokiaľ ide o spôsoby hlasovania, vyriešiť," vysvetlil Fico.

EurActiv.sk/TASR