Slovensko Grékom nepomôže

Zdroj: TASR/AP/Thierry Charlier

Slovensko ako jediná krajina eurozóny neposkytne bilaterálny úver zadlženému Grécku. Odvoláva sa na to, že nepovažuje za spravodlivé, že obyvatelia najchudobnejšieho štátu s eurom by mali pomáhať bohatším partnerom, ktorí neboli schopní kontrolovať svoje dlhy.

Európsky stabilizačný finančný nástroj (EFSF) tzv. ochranný val dostal síce zelenú, no stredo-pravý kabinet schválenie podmienil tým, že na úrovni EÚ bude treba zaviesť prísnejšie fiškálne pravidlá v eurozóne. Okrem toho požadujú, aby sa vyvinul mechanizmus bankrotu nezodpovedných krajín. Len v takom prípade Slovensko poskytne garancie v celkovej výške 4,5 miliardy eur.

Na hlasovaní o úvere Grécku sa zúčastnilo 84 poslancov, pričom za boli len dvaja, proti 69 (vrátane piatich opozičných poslancov SNS) a 13 sa zdržalo. Aj keď išlo o záväzok predchádzajúcej vlády, 62 poslancov strany SMER-SD sa hlasovania nezúčastnilo. O vale už rozhodovalo 142 poslancov, proti bol len Ondrej Dostál (Most-Híd). Poslanci tak hlasovali v zmysle odporúčaní vlády – euroval áno, pôžička Grékom nie.

Predchádzajúca vláda sľúbila, že sa pripojí k medzinárodnej pomoci ešte v máji. Podmienkou však bolo, že Grécko do bodky implementuje prísne úsporné opatrenia. Medzinárodný menový fond a zástupcovia Európskej centrálnej banky a Európskej komisie po skončení svojej nedávnej inšpekcie v Grécku zhodnotili implementáciu reforiem veľmi pozitívne, dokonca prekonala ich očakávania. Krajina dostal prísľub, že dostane aj druhú tranžu úverov. Na konečné rozhodnutie Slovenska to vplyv nemalo.

"Môžem len vyjadriť ľútosť nad týmto prejavom nesolidarity v rámci eurozóny a očakávam, že sa Euroskupina a Rada ECOFIN vrátia k tejto záležitosti na nasledujúcom zasadaní,“ reagoval na výsledky hlasovania komisár pre hospodárske a menové záležitosti Olli Rehn.

Minister financií Ivan Mikloš počas svojho vystúpenia v parlamente vyhlásil, že za solidaritu nepovažuje solidaritu medzi chudobným a bohatým, zodpovedným a nezodpovedným alebo daňovými poplatníkmi a vlastníkmi či manažérmi bánk.

Podľa Rehna slovenské rozhodnutie neohrozí fungovanie 110-miliardového balíka pomoci Grécku od eurozóny a Medzinárodného menového fondu. Šéf Euroskupiny Jean-Claude Juncker nedávno vysvetlil, že ak Slovensko definitívne povie nie, jeho 816-miliónový podiel sa rozráta medzi ostatné krajiny.

(Euractiv/Reuters)