Slovensko je v boji o európske agentúry zdržanlivé

EMA Slovensko

Sídlo Európskej agentúry pre lieky (EMA) v Londýne

Odchod Spojeného kráľovstva z EÚ znamená, že sa Briti budú musieť vzdať dvoch prestížnych európskych agentúr – Európskej agentúry pre lieky (EMA) a Európskeho orgánu pre bankovníctvo (EBA).

Pre obe sa bude musieť nájsť nové sídlo v iných členských krajinách. Okrem prestíže to danému mestu prinesie nemalý ekonomický prínos.

Minister financií SR Peter Kažimír (Smer-SD) včera v Bruseli upozornil, že je ešte predčasné hovoriť o tom, či sa Slovensko bude uchádzať o niektorú z agentúr.

“Delíme medveďa, ktorý ešte behá,” zavtipkoval na otázku TASR, či jeho rezort alebo slovenská vláda uvažuje o uchádzaní sa o tieto inštitúcie.

Kažimír, ktorý sa dnes zúčastňuje rokovaní ministrov financií eurozóny (Euroskupina), zároveň priznal, že každá členská krajina EÚ má povinnosť prejaviť záujem a zaoberať sa možnosťou získať inštitúciu, ako je napríklad EBA. Obzvlášť, ak sme členská krajina, ktorá zatiaľ nemá na svojom území žiadnu z európskych agentúr.

Realistické očakávania

“Treba mať realistické očakávania, obzvlášť pri agentúre akou je EBA, ktorá má vzťah k bankovému sektoru ako takému,” skonštatoval Kažimír. “To je otázka pre celú vládu, nielen pre mňa,” zdôraznil.

Na otázku, či Slovensku v prípade uchádzania sa o hosťovanie EBA pomôže skutočnosť, že sme členom eurozóny, Kažimír upozornil, že Británia, kde teraz EBA sídli, nie je v eurozóne a zatiaľ nie je celkom vyriešená otázka, či by budúcim hostiteľom tejto agentúry mala byť krajina, ktorá je súčasťou menovej únie.

Európsky orgán pre bankovníctvo má za úlohu vytvoriť jednotný regulačný rámec a rámec dohľadu pre celý bankový sektor Európskej únie. Agentúra funguje od roku 2011 a má 154 zamestnancov.

Zdržanlivosť

Rovnako zdržanlivé vo vyjadreniach o uchádzaní sa o sídlo jednej z európskych agentúr je aj ministerstvo zahraničia. „Ak takéto rokovania nastanú alebo k nim dôjde, tak ja verím tomu, že budeme operovať v záujme Slovenskej republiky,“ povedal pre RTVS štátny tajomník ministerstva zahraničia Lukáš Parízek.

Rokovania však už prebiehajú. Viaceré krajiny kamapaň spustili oficiálne.

Záujem o Európsku liekovú agentúru prejavilo Švédsko, Dánsko, Írsko, Taliansko, Nemecko či Španielsko. Za svoje mestá intenzívne lobujú aj primátori, napríklad v prípade Barcelony, ktorá súboj o sídlo EMA svojho času prehrala s Londýnom. Španielsko či Švédsko pre tento účel dokonca zdriadili pracovnú skupinu.

EMA je najväčšia európska agentúra s vyše 900 zamestnancami a rozpočtom 300 miliónov eur ročne. Nároky na nové sídlo preto nie sú malé, najmä pokiaľ ide o dopravné spojenia, či ubytovacie kapacity.

Ďalší medveď, ktorý ešte behá

Slovensko je ale potenciálne v hre o inú európsku prestíž. Meno ministra Kažimíra sa skloňuje v súvislosti s úvahami o nástupcovi Jeroena Dijsselbloema na čele euroskupiny. V Holandsku sa budú konať voľby a kedže je obvyklé, že funkciu predsedu Euroskupiny zastáva úradujúci minister, začína sa v kuloároch špekulovať o možných nástupcoch holandského ministra.

Najčastejšie sa spomína meno španielskeho ministra financií Luisa De Guindosa. Ten je však blízky konzervatívnemu premiérovi Marianovi Rayojovi a socialisti sa sťažujú, že všetky vedúce funkcie v európskych inštitúciách má pod kontrolou pravica.

Hovorí sa o štvorici možných socialistických kandidátov z Francúzska, Malty, Talianska a Slovenska.

Francúzsko na jar čakajú voľby a je otázne, či tamojší minister financií Michel Sapin obháji ministerské kreslo. To isté platí aj pre Maltu, kde budú voľby o rok. Talianskeho ministra zas diskvalifikuje fakt, že Taliani už riadia diplomaciu EÚ (Federica Mogheriniová), Európsky parlament (Antonio Tajani) aj Európsku centrálnu banku (Mario Draghi).

Z tohto dôvodu má reálnu šancu stať sa lídrom Euroskupiny slovenský minister financií Peter Kažimír, domnieva sa Politico.

Ten na začiatku januára na sociálnej sieti uviedol, že Dijsselbloem by mal zostať do funkcii až do konca funkčného obdobia, nezávisle od výsledku volieb v Holandsku a odmietol špekulácie o tom, že by ho mal nahradiť s tým, že “delíme medveďa, ktorý ešte behá”.