Slovensko podporilo novú Komisiu ôsmimi hlasmi

Výsledky hlasovania Európskeho parlamentu o novej Európskej komisii pod vedením Ursuly von der Leyen. [EPA-EFE/Patrick Seeger]

Z 13 slovenských europoslancov hlasovali dvaja proti novej Európskej komisii, dvaja sa hlasovania nezúčastnili a jeden sa zdržal.

Hlasovanie o novej Európskej komisii pod vedením Ursuly von der Leyen bolo jednoznačné. Potrebovala 310 hlasov, dostala 461. Proti zahlasovalo 157 poslancov, zdržalo sa 89.

Jednoznačne novú exekutívu podporili tri najväčšie skupiny: Európska ľudová strana (EPP), Socialisti a demokrati (S&D) a Obnovme Európu (RE).

Skupina Zelených sa väčšinovo a v súlade s postojom vedenia skupiny zdržala hlasovania. Niektorí individuálni poslanci, napríklad zo Škótskej národnej strany, napriek tomu hlasovali za, iní zo Zelených zase hlasovali proti.

Zo skupín hlasovali proti tímu Ursuly von der Leyen krajná pravica (Identita a demokracia) aj krajná ľavica (GUE/NGL).

Najmenšiu stranícku disciplínu mala v stredu, 27. novembra, skupina Európskych konzervatívcov a reformistov (ECR).

Kým jej najpočetnejší člen, poľská strana Právo a spravodlivosť novú Komisiu podporila, holandské Fórum za demokraciu, španielska ultrakonzervatívna strana VOX a talianska strana Bratia Talianska hlasovali proti. Poslanci za českú ODS, britskí konzervatívci a Nová flámska aliancia (Belgicko) sa zdržali.

Zdržali sa, nehlasovali, hlasovali proti

V podobnom duchu rôzne hlasovali aj slovenskí europoslanci za ECR. Lucia Ďuriš Nicholsonová Komisiu podporila, kým je stranícky kolega Eugen Jurzyca (obaja SaS) sa v hlasovaní zdržal.

„Prejav štátnika musí obsahovať aj konkrétne riešenia problémov, ktoré sú na politickom stole. Za ostatné mesiace som od šéfky Komisie von der Leyenovej počul takmer samé slovné spojenia akoby vybrané z ‘Veľkého slovníka ľúbivých slovných spojení EÚ’, náznakov reálnych riešení bolo veľmi málo. Preto som ju dnes na hlasovaní nepodporil,“ napísal europoslanec Jurzyca na Facebooku.

Dvaja slovenskí europoslanci sa na hlasovaní nezúčastnili. Jedným je poslanec za SMER-SD Miroslav Číž (S&D). V rozhovore pre Aktuality.sk tvrdil, že bol chorý, respektíve sa v rovnaký deň zúčastnil predsedníctva strany Smer-SD, ktoré schvaľovalo kandidátku do volieb do NR SR.

Okrem Miroslava Číža nehlasoval ani Peter Pollák (OĽaNO, EPP). Deň pred hlasovaním, 26. novembra, sa zúčastnil predvolebnej diskusie v Lučenci.

Proti novej eurokomisii hlasovali europoslanci za ĽSNS Miroslav Radačovský a Milan Uhrík (obaja Nezaradení).

Stranícka disciplína

Zvyšní členovia slovenskej delegácie v Európskom parlamente novú Európsku komisiu v súlade s postojom svojich frakcií podporili.

Michal Šimečka (Progresívne Slovensko, Renew Europe) dodal, že tak urobil bez väčšieho nadšenia. „Aj preto, že odkedy von der Leyen v júli nastúpila do Bruselu, z jej pôsobenia sa postupne vytratil hodnotový rozmer a dôraz na ochranu demokracie, spravodlivosti a ľudských práv,“ napísal na sociálnej sieti.

Vladimír Bilčík (Spolu-OD, EPP) naopak hovorí, že Komisiu podporil „s radosťou“. Ursula von der Leyen ho v pléne presvedčila, „že jej Európska komisia bude aj slovenskou Komisiou, keď vo svojom príhovore spomenula aj mnohých Slovákov a Čechov, ktorí pred 30 rokmi bojovali za slobodu počas Nežnej revolúcie.“ Vyzdvihol, že sa Európskemu parlamentu podarilo Komisiu vylepšiť, keď viacerých nominovaných komisárov odmietol.

Tento faktor oceňuje aj Ivan Štefanec (KDH, EPP) s tým, že sa podarilo vymeniť kandidátov, u ktorých hrozil konflikt záujmov. Od Komisie ako celku Štefanec očakáva, že bude pokračovať v iniciatívach ako napríklad program Invest4EU, a „nestratí tempo pri prehlbovaní integrácie v oblastiach, ako je jednotný trh, digitalizácia či energetická únia,“ uviedol poslanec pre TASR.

Poslankyňa Monika Beňová (Smer-SD, S&D) v súvislosti s novou Komisiou pre TASR upozornila na zahraničnopolitické a bezpečnostné výzvy a klimatickú politiku, ktorá má byť udržateľná, aby nepoškodzovala konkurencieschopnosť a existujúce pracovné miesta. V oblasti spravodlivosti bude podľa nej potrebné zaistiť zdaňovanie veľkých digitálnych spoločností.

Poslanec Robert Hajšel (S&D, zvolený na kandidátke Smer-SD) ocenil, že Ursula von der Leyen dostala silný mandát a viac hlasov ako Komisia Jean-Claude Junckera. „Osobne sa teším na spoluprácu s touto Európskou komisiou a budem nástojiť na tom, aby štátom ako je Slovensko EÚ pomáhala aj finančne v tejto transformácii ekonomiky (na nízkouhlíkovú, pozn. red.), aby ľudia, ktorí prídu o prácu ju čo najskôr vedeli získať naspäť v perspektívnejších sektoroch digitálnej ekonomiky,“ dodal.