Slovensko vytŕča z Vyšehradu aj v eurovoľbách

Na snímke slovenský premiér Peter Pellegrini (vpravo) a český premiér Andrej Babiš počas februárovej schôdzky V4 v Bratislave. [TASR/Michal Svítok]

Tento článok je súčasťou Špeciálu: Nový vietor v Európskom parlamente

Dominantné vládne strany vyhrali všade okrem Slovenska. Úspech slávili Orbán, Kaczynski aj Babiš.

Pri prvom pohľade na volebnú mapu vyšehradského regiónu dominujú ľudovci (EPP) a konzervatívci (ECR). Zisky zaznamenali aj liberáli (ALDE), naopak oslabili sociálni demokrati (PES).

V Poľsku, Maďarsku aj v Českej republike vyhrali vládne strany. V Poľsku Právo a spravodlivosť (ECR) vyhrala zápas nad širokou Európskou koalíciou pod vedením Občianskej platformy (EPP). V Maďarsku napriek určitým ziskom opozície, je jasne dominantnou strana Fidesz. Českí voliči dali najväčšiu dôveru strane premiéra Andreja Babiša (ALDE).

Na Slovensku ako jedinej krajine V4 najsilnejšia koaličná strana Smer-SD eurovoľby nevyhrala a skončila druhá za koalíciou nových strán PS/Spolu. Ďalšie dve koaličné strany Most-Híd a SNS sa do europarlamentu nedostali vôbec.

Konečné výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku

Oficiálne výsledky potvrdili víťazstvo koalície PS/Spolu aj to, že sa do europarlamentu zo Slovenska dostalo len 6 strán. Štrnásty mandát dočasne volebná matematika odobrala KDH.

Všetky tri víťazné strany v Poľsku, Maďarsku a Českej republike sú – na rozdiel od slovenských víťazov – k súčasnej podobe EÚ a jej predstaviteľom značne rezervované.

Krajne pravicové politické sily získali mandáty vo všetkých štyroch krajinách. Popri dvoch mandátoch pre ĽSNS sa do Európskeho parlamentu dostali traja z krajne pravicových poľských strán Konferederácia (2) a Kukiz 15 (EFDD), jeden poslanec z maďarského Jobbiku a traja zo strany Tomia Okamuru SPD (ENF).

PiS dominuje v ECR

Poľská PiS s 43 % dodá najväčšiu národnú delegáciu k Európskym konzervatívcom a reformistom, až 22 z 58 europoslancov, čo im v prípade pokračovania tejto skupiny zaistí popredné postavenie a pravdepodobne aj funkcie.

Európska aliancia skončila v Poľsku druhá, v EPP bude mať Platforma obyvateľská 12 europoslancov. Dvaja poslanci z Nowoczesnej pôjdu k liberálom, dvaja zo strany Jar (Wiosna) k PES a traja do EFDD (Konfederácia a Kukiz 15).

Fidesz: veľká delegácia s pozastaveným členstvom

V Maďarsku podľa očakávania dominuje Fidesz s viac ako 52 % a 13 poslancami z celkového počtu 21. Strana je zatiaľ stále súčasťou EPP a disponuje treťou najväčšou delegáciou. Má však pozastavené členstvo, preto je jej zotrvanie v EPP stále otvorené.

Relatívnym úspechom boli eurovoľby pre opozičnú Demokratickú koalíciu socialistického expremiéra Ferenca Gyurcsánya. Získala 16 % hlasov a počet svojich mandátov zdvojnásobila na štyri.

Liberálna strana Momentum, ktorá sa na eurovoľbách zúčastnila prvýkrát, skončila prekvapivo tretia so ziskom tesne pod 10 % a dvoma mandátmi.

Za neúspech môže voľby do EP v roku 2019 považovať najsilnejší opozičný subjekt Maďarská socialistická strana (MSZP), ktorej dalo svoje hlasy len 6,68 % voličov. Socialisti tak prišli o jeden z dvoch mandátov. Podobne aj krajne pravicový Jobbik, vystupujúci v posledných rokoch umiernenejšie, dostal len 6,44 % a stratil dvoch z doterajších troch europoslancov.

Koniec ČSSD v europarlamente

Politická scéna v Čechách je rozdrobenejšia. ANO premiéra Andreja Babiša obhájila prvenstvo s 21 % a pošle 6 poslancov k ALDE. Oproti minulým voľbám je to lepší výsledok o 5 %. Svoju pozíciu si výrazne upevnila aj opozičná stredopravicová strana ODS, ktorá s 14,5 % bude mať v novom europarlamente štyroch poslancov. Tiež oproti 2014 posilnila a posilní aj ECR.

KDÚ-ČSL bude mať v EPP dvoch poslancov.

Po troch europoslancoch vyšlú do europarlamentu opozičné strany Piráti a STAN+TOP09. Krajná pravica, strana SPD Tomia Okamuru bude mať dvoch poslancov v ENF. Komunisti posilnia 1 poslancom krajnú ľavicu GUE/NGL.

Úplne prepadli Babišovi koaliční partneri z ČSSD (PES), ktorí nezískali ani jeden europoslanecký mandát. Pred piatimi rokmi pritom sociálni demokrati získali podporu Spadli z 14,17 % na necelé 4 %.