Slovensko získalo v novej Komisii dopravu a vesmír

Jean-Claude Juncker oznamuje zloženie EK (zdroj: Európska komisia)

„S príchodom novej Komisie máme výnimočnú príležitosť začať odznova,“ povedal pri predstavovaní zloženia Európskej komisie jej predseda Jean-Claude Juncker. Vyhlásil, že komisári EÚ musia byť v prvom rade politikmi. Aj preto na tlačovej konferencii zdôrazňoval ich doterajšie skúsenosti.

V Komisii, tak ako ju navrhuje Juncker, zasadne 9 bývalých premiérov. Podpredsedníčka Alenka Bratušek iba v máji z tohto dôvodu oznámila demisiu a podpora jej nominácie zo strany novej vlády ostáva naďalej otázna.

11 komisári majú skúsenosti s hospodárskou politikou, ôsmi sa v minulosti venovali medzinárodným vzťahom, vyzdvihol Juncker. Priznal, že nová Komisia nie je pokrokom pokiaľ ide o rodovú rovnosť. Po počiatočných problémoch s nomináciou žien bude mať nakoniec 9 eurokomisárok.

Predseda Komisie zároveň predstavil pozmenenú štruktúru inštitúcie. Spomedzi siedmich podpredsedov menoval súčasného holandského ministra zahraničných vecí Fransa Timmermansa ako prvého podpredsedu.

Juncker sa o ňom vyjadril ako svojej „pravej ruke“. V prípade neprítomnosti ho má Timmermans zastúpiť. Časť svojich kompetencií posunie na komisára pre susedskú politiku aj nastupujúca Vysoká predstaviteľka EÚ pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Federica Mogheriniová.

Komisia sa má v budúcnosti vyvarovať prílišnej spätosti s národnými štátmi. Komisári musia podľa Junckera pracovať tímovo. To má posilniť aj väčšie prepojenie jednotlivých portfólií. Novinkou bude aj užšia spolupráca podpredsedov a komisárov s príbuznými rezortmi.

Predstavený menoslov musí ešte odobriť Európsky parlament. Jean-Claude Juncker výraznejšie problémy so schvaľovaním neočakáva. Povedal však, že je zvyknutý, ak sa „menovanie ihneď nestretne s úspechom“.

Máme silný rezort

Slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič bude zodpovedať za dopravu, mobilitu a politiku pre vesmír. „Je silným ekonomickým portfóliom, o aké som sa od začiatku uchádzal,“ uviedol na sociálnej sieti.

„Európsky "rezort dopravy" má spolu s poľnohospodárstvom, regionálnou politikou, vedou a výskumom jeden z najvyšších alokovaných rozpočtov v rámci európskeho rozpočtu – takmer 40 mld.,“ vysvetlil jeho význam Šefčovič. Uvítal aj prechod od agendy zameranej na vnútorný chod Komisie „k oblasti, ktorá je konkrétna a má reálny prínos pre európskych občanov“.