Slovenský eurokomisár prejde cez eurovoľby

Zdroj: Európska komisia

Viaceré zdroje potvrdili, že lídrom kandidátky do volieb do Európskeho parlamentu za stranu SMER-SD by mal byť súčasný slovenský eurokomisár Maroš Šefčovič.

Oficiálna pozícia strany je, že kandidátku SMER-SD ešte schválenú nemá.

Takýto postup SMERu by bol v súlade so slovami europoslankyne Moniky Flašíkovej Beňovej (SMER-SD, S&D), ktorá minulý týždeň povedala, že by ocenila, keby kandidáti na komisárov prešli voľbami do Európskeho parlamentu.

Bolo by podľa nej dobré, aby „aj u nás na Slovensku ľudia, ktorí majú záujem byť nominovaní do Európskej komisie prešli voľbami“.

Šefčovič by v takomto scenári po voľbách nevykonával mandát poslanca, ale prešiel by na základe nominácie vlády opäť od Európskej komisie.

„Dalo by to mandátu Komisie nový rozmer, keďže sa hovorí, že je odtrhnutá od občanov, keďže komisári sú priamo nominovaní vládami členských štátov“, povedala europoslankyňa.  

Súhlasí s ňou aj Eduard Kukan (EĽS, SDKÚ-DS) podľa ktorého je to „zaujímavá“ myšlienka. „Je pravda, že by bolo dobré, ak by Komisia bola viac zosobnená už v eurovoľbách“, povedal.

Je tam ale podľa neho mnoho pragmatických otázok, ktoré by bolo treba vyriešiť. Napríklad člena Komisie navrhuje najsilnejšia politická strana, pričom by mal mať podporu všetkých a navyše by mal byť univerzálny, keďže nevieme, aké portfólio dostane.

Europoslankyňa Anna Záborská (EĽS, KDH) vidí princíp volenia komisárov problematicky. „Tak ako nevolíme ministrov na Slovensku, neviem celkom presne, prečo by sme mali voliť komisárov. Vláda je zodpovedná za to, aby tam poslala človeka, ktorý je kompetentný. Ak by vláda nebola spokojná, môže ho zmeniť.“

Smelé požiadavky

Faktom však je, že podobný postup žiada nelegislatívna správa EP, o implementácii Lisabonskej zmluvy vo vzťahu k Európskemu parlamentu, o ktorej europoslanci momentálne rokujú vo výbore pre ústavné veci.

V nej sa píše, že Európsky parlament „žiada, aby sa niektorí členovia novej Komisie boli vybraní z novozvolených členov Európskeho parlamentu“, pričom apeluje na členské štáty, aby „riadne zvážili hlasy svojich občanov, keď budú navrhovať osobnosti na členov Európskej komisie.

Správa ďalej hovorí o tom, že by mal mať predseda Európskej komisie väčšiu autonómiu pri výbere eurokomisárov. Dosiahnuť by sa to mohlo tak, že vlády členských štátov prídu so zoznamom troch mien, z ktorých si predseda EK vyberie.

Europoslanci by si tiež predstavovali systém zloženia Komisie, v ktorej by na princípe rotácie medzi členskými krajinami sedeli komisári s portfóliom a bez portfólia. Neovplyvnilo by to princíp, podľa ktorého má každá krajina svojho eurokomisára, ani ich právo hlasovať v Komisii.

Správa sa tiež prihovára za zjednodušenie procedúry odvolávania Komisie v parlamente a to, aby sa pri budúcej revízii zmlúv zvážilo plné právo legislatívnej iniciatívy pre Európsky parlament.