Slovinci budú predsedať z hradu

hrad Brdo

Krátka správa

Slovinsko je prvou krajinou z „nových“ členských krajín EÚ, ktorá sa postaví do čela Európskej únie. Druhou sa o rok stane Česká republika. Dvojmiliónová krajina vynaložila na svoje predsedníctvo cca 62 miliónov eur.

Slovinsko sa stane dejiskom približne 150 oficiálnych stretnutí, vrátane 14 ministerských. Zvyšok sa odohrá v Bruseli a Luxemburgu. 

Ľubľana sa rozhodla usporiadať väčšinu stretnutí na renesančnom hrade Brdo pri Kranju zo začaitku 16 storočia (postavený v roku 1510).  Dnes je jeho súčasťou nové kongresové centrum, ktoré stálo Slovincov viac než 15 miliónov eur a bolo inaugurované v decembri. Slovinci zvolili toto miesto aj kvôli jeho ľahkej prístupnosti (nachádza sa len pár kilometrov od ľubľanského letiska) ako aj ľahšiemu zabezpečeniu bezpečnosti jeho hostí, informovala agentúra AFP.

Sídlo bolo v minulosti údajne obľúbeným miestom srbského a neskôr juhoslávskeho princa z rodu Karadjordjevičovcov Pavla, ktorý ho kúpil v roku 1935. Jeho potomkovia si na hrad stále robia majetkové nároky. Po druhej svetovej vojne sa stal obľúbený letoviskom pre Josipa Tita, ktorý vládol Juhoslávii až do roku 1980.

V roku 1990 sa v Brde konala konferencia juhoslávskych lídrov, ktorí sa neúspešne pokúšali zabrániť rozpadu štátneho celku Juhoslávie. Stredoveký hrad hostil aj prvý summit Bush Putin v novembri roku 2001.