Slovinec Potočnik môže byť v Komisii štvrtýkrát po sebe

Zdroj: TASR/AP

Podľa portálu EurActiv.com sú však v hre aj europoslankyňa Tanja Fajonová z frakcie socialistov a Romana Jordanová Cizeljová, ktorá je skúsenou poslankyňou európskych ľudovcov. (EurActiv.com, 9.10.2014)

Potočnik začínal ako slovinský vyjednávač pre prijatie krajiny do EÚ, pričom po vstupe v roku 2004 sa na niekoľko mesiacov stal komisárom pre rozšírenie. Do roku 2009 mal na starosti portfólio pre vedu a výskum a následne zodpovedal za agendu pre životné prostredie. Ak by sa slovinský premiér Miro Cerar rozhodol pre Potočnika, v EK by zastupoval Slovinsko už štvrtýkrát po sebe.

Predpokladá sa, že ak Potočnik získa portfólio po Bratušekovej, Slovinsko obháji pridelený post podpredsedu. O tom, kto bývalú premiérku nahradí, by sa malo rozhodnúť do niekoľkých dní. Cerar už v stredu avizoval, že jej náhradníka chce nájsť v priebehu dvoch až troch dní.

Slovinskú kandidátku odmietli v stredu poslanci z výboru pre životné prostredie (ENVI) a výboru pre energetiku (ITRE), proti jej nominácii bolo až 112 z nich, podporili ju len dvanásti a dvaja sa zdržali.

Bude podpredsedom opäť Šefčovič?

V súvislosti s výmenou Bratušekovej sa podľa informácií TASR už v utorok v Bruseli špekulovalo o tom, kto ju nahradí, ak neprejde cez hlasovanie poslancov parlamentu.

Kuloárne informácie sa začali šíriť po tom, ako predseda Výboru pre životné prostredie Giovanni La Via oznámil, že odpovede kandidátky boli neuspokojivé.

Ak by sa náhradníčkou stala súčasná europoslankyňa Fajonová, je otázne, či by získala aj podpredsednícku stoličku. Údajne na to nemá dostatočné skúsenosti.

Budúci šéf komisie Jean-Claude Juncker by musel uvoľnenú funkciu preobsadiť. To vytvára možnosť pre slovenského komisára, ktorému bol pridelený rezort dopravy a vesmírnej politiky. Maroš Šefčovič bol počas "híringu" presvedčivý, europoslanci ocenili jeho pripravenosť, pričom Juncker pozná jeho doterajšie schopnosti vo funkcii podpredsedu. Môže tak byť logickou voľbou na výmenu. Ako podpredseda by si však nemohol ponechať rezort dopravy.

Šefčovič  počas osobných pohovorov s Junckerom odmietol podpredsednícky post v Komisii. Do tohto scenára zapadá aj žiadosť europoslancov, aby maďarský komisár Tibor Navracscis nešéfoval politicky citlivému rezortu pre občianstvo, ktorý má mať na starosti spolu so vzdelaním, kultúrou a mládežou.

Kuloárne správy naznačujú možnosť, že Fajonová by získala Navracsicsovu agendu. Ten by po Šefčovičovi zdedil dôležitý, ale politicky neutrálny rezort dopravy a slovenský komisár by postúpil na Bratušekovej "horizontálnu" pozíciu, kde by dozeral na strategickú oblasť energetickej únie.

EurActiv.com/TASR