Slovinské predsedníctvo Únie chce posilniť právny štát, samo ale čelí kritike za jeho porušovanie

Slovinci proti Janšovej vláde, ktorá útočí na médiá a bráni vo fungovaní Európskej prokuratúry, protestujú aj v uliciach. [EPA-EFE/Estela Silva]

Vláda Janeza Janšu čelí obvineniam z obmedzovania nezávislých médií a stále nedosadila európskych delegovaných prokurátorov. Niekoľko europoslancov navrhuje, aby Komisia krajine pozastavila financovanie.

Slovinsko, ktoré od dnes (1. júla) oficiálne preberá predsedníctvo Rady EÚ, označilo posilňovanie právneho štátu za jednu zo svojich štyroch priorít. Najbližšieho pol roka teda bude udávať smer agende EÚ, ktorá má obsahovať aj vydanie druhej správy o právnom štáte a pokračujúce spory s Poľskom a Maďarskom.

Vláda Janeza Janšu je pritom v tejto oblasti sama kritizovaná. Nezávislé médiá vystavuje slovným útokom, pozastaveniu financovania aj šikanóznym žalobám priamo od premiéra. Slovinsko je navyše už poslednou krajinou, ktorá nepredstavila kandidátov na európskych delegovaných prokurátorov.

Päť europoslancov z rôznych frakcií volá po tom, aby krajine pozastavili platby z rozpočtu EÚ, kým prokurátorov nedosadia. Slovinci proti vláde protestujú aj v uliciach a Janša čelil viacerým pokusom o odvolanie.

Za tweety sankcie nehrozia

Na nezhodu medzi prioritami slovinského predsedníctva a konaním jeho premiéra upozornili napríklad Reportéri bez hraníc.

„Sme znepokojení rizikom, že Slovinsko využije šesťmesačné predsedníctvo na boj proti snahám o posilnenie slobody médií v Európe,“ píše sa v liste, pod ktorý sa podpísalo šesť veľkých medzinárodných mediálnych organizácií.

Upozorňujú, že Slovinsko bude počas predsedníctva viesť stretnutia členských štátov, môcť hovoriť za celú Úniu a nastavovať agendu Rady EÚ.

Slovinsko sa v roku 2021 prepadlo o štyri priečky v ich rebríčku slobody médií. Janšu kritizujú najmä za jeho prejavy na Twitteri, kde napríklad nazýva novinármi „opotrebovanými prostitútkami“ a obviňuje ich, že klamú a šíria falošné správy.

Lídri Maďarska, Slovinska a Srbska mali online debatu o Európe „bez cenzúry“

Premiér Viktor Orbán, premiér Janez Janša a srbský prezident Aleksandar Vučić sa stretli na online podujatí o budúcnosti Európy.

Slovinsko je tiež jedna z krajín, v ktorej situáciu ohľadom slobody médií monitoruje špeciálny europarlamentný výbor. Janša sa mal jedného zo stretnutí v marci zúčastniť, predčasne ho však opustil po tom, čo mu nebolo umožnené ukázať 16 minútové video.

Hovorca Európskej komisie Eric Mamer Janšu niekoľko dní po útokoch na novinárov vo februári skritizoval. Povedal ale, že slovinského premiéra nemôže potrestať za tweet.

„Nemôžeme začať infringement procedúru za jednu osobnú urážku alebo komentár,“ povedal Mamer. Konanie o porušení povinností je jedným z hlavných nástrojov, ktorými sa Únia snaží riešiť porušenia právneho štátu v krajine. Viacero z nich je namierených napríklad voči Maďarsku alebo Poľsku.

Janša ale nezostáva iba pri osobných urážkach. Slovinská tlačová agentúra STA je už od decembra 2020 bez vládneho financovania napriek tomu, že by podľa zákona mala peniaze dostávať. Janšov finančný poradca tiež podáva desiatky žalôb na novinárov, ktorí premiéra kritizujú.

Chýbajúci delegovaní prokurátori

Slovinsko je aj poslednou krajinou, ktorá stále nepredstavila kandidátov na európskych delegovaných prokurátorov. Donedávna boli takéto krajiny dve. Kým Fínsko ale riešilo problém, či sa v krajine s tak nízkou mieru korupcie vôbec oplatí zamestnať špeciálneho prokurátora na stráženie zdrojov EÚ, Slovinsko býva označované za jednu z najproblematickejších krajín ohľadom eurofondovej korupcie.

Kvôli vládnym obštrukciám pri predstavovaní zamestnancov nového úradu, ktorý začal fungovať prvého júna bez pracovníkov v Slovinsku, už odstúpila slovinská ministerka spravodlivosti.

Krajiny bez európskych delegovaných prokurátorov: Fínsko má primálo korupcie, Slovinsko slabý právny štát

Fínsko aj Slovinsko meškajú s nomináciami na Európsku prokuratúru. Fínska občianska spoločnosť súhlasí s argumentom, že by mali delegovaní prokurátori primálo práce, Slovinci vidia za meškaním politickú nevôľu premiéra Janšu. Je to jeden z dôvodov, prečo mu hrozí odvolanie.

„Zjavný nedostatok úprimnej spolupráce slovinských orgánov vážne narúša dôveru v efektívne fungovanie systémov riadenia a kontroly fondov EÚ v Slovinsku,“ povedala hlavná Európska prokurátorka Laura Kövesi.

Piati europoslanci preto žiadajú, aby Európska komisia využila nový mechanizmus podmienenosti eurofondov dodržiavaním zásad právneho štátu na to, aby Slovinsku pozastavila platby z rozpočtu, aspoň kých delegovaných prokurátorov nenominuje.

„V čase, kedy EÚ rozdeľuje členským štátom bezprecedentné množstvo zdrojov, vrátane 1,8 miliardy eur z fondu obnovy pre Slovinsko, je kľúčové, aby ich pred zneužitím ochraňovali silné mechanizmy,“ píšu europoslanci.

Mechanizmus je ale momentálne pozastavený kvôli kompromisu, ktorý si koncom minulého roka vyjednali Maďarsko a Poľsko. Okrem iného čaká Komisia na to, ako dopadne žaloba, ktorú na mechanizmus podali na Súdnom dvore EÚ.

K listu sa nepridali žiadni europoslanci z najväčšej frakcie, Európskej ľudovej strany (EPP).

„Navštívila som Slovinsko, hovorila som s vládnymi predstaviteľmi aj občianskou spoločnosťou,“ povedala maltská europoslankyňa z EPP Roberta Metsola, ktorá je zároveň viceprezidentkou Parlamentu. „Do predsedníctva sa vkladajú veľké nádeje, a hoci je potrebné riešiť aj problémy, mám nádej, že sa nimi budú zaoberať.“

Bez kritiky k predsedníctvu zablahoželal aj predseda europarlamentu David Sassoli.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner