Slovinsko má po mesiacoch nového premiéra, vláda bude v menšine

Marjan Šarec, líder strany LMS [EPA-EFE/CHRISTIAN BRUNA]

Slovinský parlament schválil Marjana Šareca, bývalého herca, za predsedu menšinovej koaličnej vlády. Analytici však tvrdia, že nový kabinet, ktorý podporuje päť stredo-ľavých strán, možno nevydrží príliš dlho.

Slovinská národná agentúra (STA) uviedla, že Marjana Šareca v piatok (17.augusta) podporilo 55 poslancov, zatiaľ čo 31 ďalších bolo proti jeho menovaniu na post predsedu vlády. Šarec, ktorý má teraz 15 dní na predstavenie svojho kabinetu, je bývalý herec a komik. Pôsobil ako primátor mesta Kamnik a v tomto roku vypršalo jeho druhé funkčné obdobie.

Jeho strana LMS sa dohodla na menšinovej koalícii so Sociálnymi demokratmi, Stranou moderného centra, stranou bývalej predsedkyne vlády Alenky Bratušekovej (SAB) a stranou dôchodcov Desus. Koalícia má v 90-člennom parlamente 43 kresiel. Pri presadzovaní svojich zákonov bude závislá na podpore ostatných strán.

Aj Ľavicová strana podporila nového premiéra. Jej členovia súhlasia s tým, že budú spolupracovať s menšinovou koalíciou, no formálne nebudú jej súčasťou.

Šarecove schopnosti rozhodnú

Relatívni víťazi posledných volieb, proti-imigračná Slovinská demokratická strana (SDS) bývalého predsedu vlády Janeza Janšiho, nedokázala v júli vytvoriť koalíciu. Príležitosť zostaviť vládu a ukončiť patovú situáciu v slovinskej politike dostal Šarec.

Slovinsko má po voľbách, vládu zostaví protimigračná strana

Slovinská demokratická strana na čele s Janezom Janšom, dvojnásobným premiérom, ktorý si už vo väzení odpykal pol roka za korupciu, získala v parlamentných voľbách vyše štvrtinu hlasov.  

Politický analytik Bogdan Biščak povedal pre denník Delo, že životaschopnosť novej vlády bude závisieť od „toho, kto bude v kabinete, ako aj od Šarecovej trpezlivosti, odolnosti a manévrovacích schopností“.

Ešte pred hlasovaním vystúpil bývalý komik a primátor v parlamente a povedal, že nie je politickým nováčikom a má potrebné skúsenosti, „odvahu a vytrvalosť“. Tiež vyhlásil, že bude pracovať na zlepšovaní „dobrých vzťahov“ so susedmi a riešení hraničného sporu s Chorvátskom.

Juncker: Slovinsko-chorvátsky námorný spor zaťažuje celú Úniu

Spor medzi Chorvátskom a Slovinskom o Spor o Piranský záliv sa tiahne od roku 1991. Minulý rok arbitrážny súd rozhodol, no dialóg stagnuje.

Slovinsko nedávno vyhlásilo, že spor o územie v Severnom Jadrane poženie až pred Európsky súd, keďže Chorvátsko sa v minulom roku stiahlo z dohodnutej medzinárodnej arbitráže z dôvodu údajného poškodzovania.