Slovinsko má po voľbách, vládu zostaví protimigračná strana

Janez Janša. [EPA-EFE/Szilard Koszticsak]

Slovinská demokratická strana na čele s Janezom Janšom, dvojnásobným premiérom, ktorý si už vo väzení odpykal pol roka za korupciu, získala v parlamentných voľbách vyše štvrtinu hlasov.

Protiimigračne naladená SDS získala v predčasných parlamentných voľbách najviac hlasov a slovinský prezident Borut Pahor už oznámil, že vytvorením vlády poverí Janšu.

Predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker zablahoželal v pondelok (4. júna) slovinskému politikovi Janezovi Janšovi k víťazstvu jeho Slovinskej demokratickej strany (SDS) v nedeľňajších (3. júna) parlamentných voľbách. Zároveň vyjadril nádej, že budúca vláda bude príspevkom k vybudovaniu silnejšej EÚ.

Juncker: Slovinsko-chorvátsky námorný spor zaťažuje celú Úniu

Spor medzi Chorvátskom a Slovinskom o Spor o Piranský záliv sa tiahne od roku 1991. Minulý rok arbitrážny súd rozhodol, no dialóg stagnuje.

Slovinsko prvé!

Januš počas predvolebných súbojov prebral aj rétoriku maďarského premiéra Viktora Orbána, ktorý SDS dokonca podporil. Rovnako zaujal heslami, pripomínajucimi amerického prezidenta Trumpa: Slovinsko a Slovinci prví!

SDS získala pri 52 percentnej účasti viac ako štvrtinu hlasov. Ďalšie strany už ohlásili, že sa v snahe spojiť proti Janšuovi pokúsia zostaviť vlastnú koalíciu.

Janez Janša už slovinskú vládu viedol dvakrát. Významnejšie si ale svoju povesť zaistil aj tým, že si za korupciu odsedel šesť mesiacov vo väzení. Sám však svoju vinu nikdy neuznal.

Orbán či Merkelová? To je ťažká otázka, hovorí Andrej Babiš

Pol roka po parlamentných voľbách sa v Česku rysuje podoba novej vládnej koalície. Na svete je už aj návrh programového vyhlásenia. V oblasti európskej politiky dominuje téma migrácie a utečeneckých kvót. 

Strana odchádzajúceho premiéra Mira Cerara skončila vo voľbách až štvrtá. Cerar odstúpil po tom, ako Slovinci v referende vyslovili nesúhlas s jeho plánmi a železničnými projektami, čo spôsobilo aj rozpad koalície.

Juncker: Verím, že nová vláda prispeje k lepšej Únii

Hovorca Európskej komisie Margaritis Schinas v pondelok (4. júna) počas stretnutia s novinármi povedal, že exekutíva EÚ sleduje výsledky volieb v Slovinsku, a dodal, že Juncker už ich víťazovi poslal blahoželanie.

„Juncker vyslovil vieru, že budúca vláda bude cenným príspevkom k spoločnému úsiliu vybudovať demokratickú, úspešnú a silnejšiu EÚ,“ uviedol Schinas. Zároveň dodal, že eurokomisia nebude komentovať ústavný proces formovania vlády v Slovinsku, ktorý sa ešte len začína.

Podľa slovinskej tlačovej agentúry STA predseda Európskej rady Donald Tusk svoje blahoželanie zašle, až keď bude známe, kto je novým predsedom slovinskej vlády.