Snemovňa lordov schválila dodatok chrániaci občanov EÚ po brexite

brexit snemovňa lordov

Theresa Mayová si nesie poznámky ako smeruje do parlamentu (AP Photo/Alastair Grant)

Snemovňa lordov britského parlamentu schválila v stredu dodatok k návrhu zákona o brexite, ktorý chráni práva troch miliónov občanov Európskej únie žijúcich v Británii.

Schválenie dodatku hornou komorou britského parlamentu znamená, že vláda premiérky Theresy Mayovej bude musieť do troch mesiacov od iniciovania brexitu predložiť návrhy na zaručenie práv občanov EÚ žijúcich v Británii.

Snemovňa lordov hlasovala za dodatok k návrhu zákona o brexite v pomere 358 k 256.

„Sme sklamaní, že sa lordi rozhodli pripomienkovať návrh zákona, ktorý v Dolnej snemovni prešiel bez zmien. Tento návrh zákona má jednoduchý cieľ: realizovať výsledok referenda (o odchode Británie z EÚ) a umožniť vláde začať rokovania. Náš postoj k občanom EÚ sme opakovane dali jasne najavo. Chceme, aby boli čo najskôr zaručené práva občanov EÚ žijúcich v Británii, ako aj práva Britov žijúcich v Európskej únii,“ uvádza sa v stanovisku ministerstva pre odchod Británie z EÚ k výsledku hlasovania v Snemovni lordov.

Výsledok hlasovania v hornej komore britského parlamentu dočasne sťažil Mayovej situáciu, ktorá teraz musí vrátiť vládny návrh zákona do Dolnej snemovne. Tá ho predtým prijala bez zmien a očakáva sa, že dodatok prijatý Snemovňou lordov zruší, pretože v dolnej komore parlamentu majú Mayovej konzervatívci väčšinu a premiérka bude môcť iniciovať článok 50 Lisabonskej zmluvy, čím sa oficiálne začne najmenej dva roky trvajúci proces odchodu Británie z EÚ.

Európsky parlament na rovnakej vlne

Kým sa odchod Spojeného kráľovstva z EÚ nestane skutočnosťou, britská vláda musí rešpektovať zákony EÚ o voľnom pohybe osôb.

Naznačila to väčšina poslancov Európskeho parlamentu (EP) počas stredajšej rozpravy s členmi Európskej komisie.

Europoslanci v rámci miniplenárneho zasadnutia zákonodarného zboru EÚ naznačili, že Európska komisia musí zabezpečiť, aby na území Spojeného kráľovstva boli dodržiavané všetky práva na voľný pohyb občanov členských krajín EÚ, ktorí v tejto krajine žijú alebo pracujú.

Veľká časť poslancov tiež zdôraznila, že občania EÚ nesmú byť použití ako „predmet vyjednávania“ v rámci nadchádzajúcich rokovaní o brexite medzi Londýnom a Bruselom.

Podľa názoru poslancov EP sa okolo 3,1 milióna občanov EÚ žijúcich vo Veľkej Británii po vlaňajšom júnovom referende o brexite ocitlo v „zóne neistoty“. Upozornili, že právo týchto občanov na voľný pohyb by malo byť zaručené počas celého trvania oficiálneho britského členstva v EÚ a ich nadobudnuté práva musia byť rešpektované aj po odchode ostrovnej krajiny z Únie.

Eurokomisárka pre spravodlivosť, ochranu spotrebiteľov a rodovú rovnosť Věra Jourová europoslancov ubezpečila, že voľný pohyb je jedným zo základných práv EÚ.

„Je jasné, že tak dlho kým Spojené kráľovstvo bude členským štátom, všetky práva a povinnosti v EÚ platia aj naďalej,“ uviedla komisárka na adresu Británie. Občania EÚ pobývajúci na území Spojeného kráľovstva si podľa Jourovej zaslúžia férový prístup a objasnenie ich práv po vystúpení krajiny z Únie.