Soros: Nemecko by malo buď pristúpiť na eurobondy, alebo sa vzdať eura

George Soros, Zdroj: TASR

Liberálny filantrop Soros tvrdí, že dlhová kríza je tragédiou historických rozmerov a že len Nemecko ju dokáže vyriešiť tým, že umožní vydávanie spoločných dlhopisov v eurozóne. Ak to odmieta, malo by si teda miesto toho vybrať odchod z bloku so spoločnou menou.

„Existuje presvedčivý argument pre Nemecko, aby urobilo definitívnu voľbu, či akceptuje spoločné eurobondy alebo opustí euro,“ vyhlásil v prejave na pôde univerzity vo Frankfurte.

„Zmizne nebezpečenstvo bankrotu, tak ako rizikové prirážky… Väčšina zdanlivo neriešiteľných problémov by sa vyparila,“ dodal.

Odmietavý postoj však nemá len Nemecko, ale aj ďalšie krajiny s najvyšším ratingom ako Holandsko, Luxembursko či Fínsko. Tvrdia, že na úkor zodpovedných štátov by sa tak odmenili krajiny, ktoré sa zaťažili veľkými dlhmi.

Soros uznal, že nemecké náklady na financovanie by sa vplyvom eurobondov zvýšili, ale to by vykompenzovali nepriame výhody plynúce z obnoveného rastu na periférii eurozóny.

Podľa Sorosa v opačnom prípade Európe hrozí skutočné nebezpečenstvo, že euro zničí Európsku úniu, čo je pre celý blok aj Nemecko oveľa horším scenárom.

„Dá sa tomu vyhnúť, ale len pod vedením Nemecka,“ pokračoval. „Nemecko sa nesnaží zaujať dominantné postavenie a nie je ochotné prijať zodpovednosť a záväzky s ním spojené. A to je jednou z príčin krízy. Avšak dobrovoľne či nie, Nemecko je na čele a to ma sem privádza,“ vysvetlil.

Ako ďalej dodal, dlho uvažoval, či má svoje argumenty predniesť pred alebo po nemeckých voľbách plánovaných v septembri tohto roka. Nakoniec sa rozhodol vystúpiť už teraz preto, lebo kríza sa pravdepodobne stane oveľa naliehavajšou ešte pred voľbami pre záchranu Cypru a preto, že myšlienka eurobondov bude potrebovať viac času na to, aby sa uchytila v nemeckej verejnej mienke.

„Len nemecký elektorát je spôsobilý rozhodnúť,“ zdôraznil Soros s tým, že ak by dnes prebehlo referendum, euroskeptici by ľahko vyhrali. „Intenzívnejšia pozornosť by však mohla zmeniť názor ľudí. Zistili by, že povolenie eurobondov by v skutočnosti bolo v prospech Nemecka a že náklady na opustenie eura sú výrazne podhodnotené. Všetci by sme mali robiť, čo je v našich silách na to, aby sme nemeckú verejnosť presvedčili, aby sa vzdala najviac zakorenených predsudkov a mylných predstáv a prijala eurobondy.“

(EurActiv/Reuters)