Soros: Potenciálny diktátor Trump zlyhá, Mayová padne

George Soros. Zdroj: Európska komisia

V predvečer Trumpovej inaugurácie vo Washingtone Soros vyhlásil, že Trump „smeruje stále rýchlejšie k obchodnej vojne“, ktorá bude mať „ďalekosiahle následky na Európu a ďalšie časti sveta“.

Pred auditóriom podnikateľských lídrov a novinárov na Svetovom ekonomickom fóre v Davose tiež dodal, že „potenciálny diktátor… nečakal víťazstvo, bol prekvapený“.

„Osobne verím, že zlyhá… pretože jeho myšlienky, ktoré ho riadia, si inherentne vnútorne odporujú.“ Soros upozornil, že členovia Trumpovho kabinetu bojujú za rôzne záujmy.

Zároveň však predpovedá stratu amerického „pozitívneho vplyvu vo svete v prospech otvorenej spoločnosti“, čo bude mať tiež „ďalekosiahle následky pre Európu a ostatné časti sveta“.

Soros, ktorý patril medzi podporovateľov demokratickej kandidátky Hilary Clinton, stratil podľa správ v médiách v dôsledku pohybov, ktoré na trhoch spôsobilo Trumpovo víťazstvo, asi miliardu dolárov.

Počiatočné pozitívne reakcie trhov však nebudú trvať dlho, predpovedá Soros. V konečnom dôsledku totiž nemajú radi neistotu.

Mayová padne, Briti sa mýlia

Kritický bol aj na adresu britskej premiérky a brexitu. Podľa neho sa Theresa May pri moci dlho neohreje. „Je nepravdepodobné, že premiérka May ostane pri moci.“

Briti sa podľa Sorosa snažia sami pred sebou popierať finančné následky odchodu z Únie. „Súčasná situácia nie je tak zlá, ako sa predpovedalo, takže žijú v nádeji. No ako mena stráca hodnotu, a inflácia bude hlavným motorom, povedie to k poklesu životného štandardu.“

„Bude to chvíľu trvať, no keď to nastane, uvedomia si, že ich príjmy sú nižšie, než predtým, pretože platy nebudú rásť tak rýchlo, ako náklady na život.“

Ešte pred referendom Soros predpovedal, že ak sa Briti postavia proti členstvu v EÚ, libra oslabí o najmenej 15 percent. „Potom, aká irónia, bude mať jedna libra hodnotu jedného eura – metóda „pripojenia sa k euru“, ktorú by nik v Británii nechcel“, varoval Soros v júni 2016.

Katastrofické ekonomické scenáre sa však zatiaľ nenaplnili. Podľa niektorých pozorovateľov aj preto, že dôležitejšie než samotný fakt odchodu je to, ako budú po ňom usporiadané vzťahy medzi Londýnom a Bruselom. No o tom rozhodnú až dlhé rokovania.