Španieli chcú hostiť Obamu

Zdroj: Španielske predsedníctvo

Podľa kalendára Španielskeho predsedníctva by sa mal najbližší summit EÚ-USA konať v Madride 24.-25.mája. podľa španielskeho denníka ABC však dal Washington diskrétne najavo, že by preferoval Brusel.

Denník blízky stredo-pravej opozícii tvrdí, že USA chcú naznačiť, že pre prezidenta Obamu už partnerom na rokovanie nie je držiteľ rotujúceho predsedníctva, ale stály predseda Rady Herman Van Rompuy a predseda Európskej komisie José Manuel Barroso.

Nemenované diplomatické zdroje citované denníkom tvrdia, že to bol práve Van Rompuy, podľa ktorého by sa mal summit konať v Bruseli, kto tlmočil odkaz, že na čele EÚ nestojí španielsky premiér José Luis Rodríguez Zapaterom, ale on.

Zdroje blízke stálemu predsedovi Rady však údajne takého vyhlásenia popreli. Vyhlásili, že Van Rompuy má pred sebou „mnoho summitov“, a to aj po konci Španielskeho predsedníctva, na ktorých bude môcť jasne stanoviť svoju inštitucionálnu úlohu.

Podľa ABC sa už dohodlo, že po skončení Španielskeho predsedníctva sa budú všetky bilaterálne summity EÚ s jej globálnymi partnermi konať v Bruseli. Španielske predsedníctvo je výnimkou, pretože Madrid sa naň začal pripravovať ešte pred tým, ako vstúpila Lisabonská zmluva do platnoti (1.decembra 2009).

Zapatero si je vedomý, že ak sa aj bude summit konať v Madride, hlavnou postavou má byť Van Rompuy. Ak by sa však stretnutie konalo mimo Španielska, nemohol by sa na ňom zúčastniť ani ako hostiteľ.

Španielsky premiér bude mať príležitosť lobovať za Madrid priamo u Obamu – 4.februára sa vo Washingtone zúčastní na National Prayer Breakfast. O pár dní, 17. februára, zas bude vo Washingtone španielsky kráľ Juan Carlos.

Španielsky minister zahraničných vecí Miguel Angel Moratinos v decembri prisľúbil, že jeho krajina sa bude počas predsedníctva držať v úzadí. Hovorkyňa španielskeho predsedníctva Cristina Gallach odmietla článok v ABC ako „špekuláciu“. „Summit sa bude konať v Madride.“

Hovorca stáleho predsedu Rady Dirk De Backer pre EurActiv povedal, že podľa Lisabonskej zmluvy bude všetky summity EÚ s tretími krajinami pripravovať stály predseda Rady a bude im aj predsedať. Z toho vyplýva, že sa budú konať v Bruseli, dodal.

Španielske predsedníctvo je však podľa De Backera prechodným obdobím. Madrid preto Washingtonu navrhol, aby sa summit konal v španielskom hlavnom meste.

„Nevieme, aká bola reakcia USA“, povedal De Backer.