Španieli by nemuseli vetovať vstup Škótska do EÚ

Španielsky minister zahraničných vecí Alfonso Dastis Quecedo, zdroj: TASR (AP Photo/Francisco Seco)

Španielsko by zrejme nevetovalo pokus nezávislého Škótska o pripojenie sa k EÚ po tom, ako Británia opustí toto spoločenstvo na základe výsledkov vlaňajšieho referenda.

V rozhovore pre španielsky denník El País to uviedol šéf španielskej diplomacie Alfonso Dastis Quecedo.

V dnes zverejnenom rozhovore Dastis upozornil, že Škótsko opustí EÚ s Britániou” a “to, čo bude ďalej, sa uvidí”.
Ako uviedla agentúra Reuters, Španielsko bolo dlho rozhodným odporcom prípadného pripojenia sa Škótska k EÚ – najmä z toho dôvodu, že takto chcelo varovať a odradiť pred podobnými snahami aj “vlastných” nacionalistov: Kataláncov či Baskov.

Musí prejsť prístupovým procesom

Španielsku sa podľa ministra nepáči vízia, že by sa v niektorej z európskych krajín spustil proces delenia. Ak by však došlo k rozdeleniu Spojeného kráľovstva v súlade s jeho zákonmi, akákoľvek časť Británie, ktorá sa stane novým štátnym útvarom a bude sa chcieť pripojiť k EÚ, bude musieť o členstvo požiadať a splniť požadované kritériá.

V tejto súvislosti uviedol, že si nemyslí, že Španielsko by vetovalo prípadnú žiadosť Škótska o vstup do EÚ. Pripomenul, že v Škótsku by sa aj ďalšie referendum o nezávislosti uskutočnilo v súlade s právom, čo z pohľadu vlády v Madride nie je prípad Katalánska.

“Nemám sklon k zjednodušovaniu, ale keď si treba vybrať medzi mäkkým a tvrdým brexitom, Španielsku je bližší ten mäkký,” vyhlásil Dastis. Dodal, že “je nám ľúto, že Británia odchádza” z EÚ.

Minister ďalej uviedol, že sa neobáva zopakovania scenáru brexitu v iných krajinách EÚ. Vysvetlil, že výsledok referenda v Británii súvisel s vnútropolitickou situáciou v tejto krajine.