Španielsko a Portugalsko sľubujú, že svoje rozpočty dajú do poriadku

spanielsko portugalsko sankcie

Mario Centeno a Luis de Guindos, zdroj: Rada EÚ

Vlády Španielska a Portugalska už poslali Európskej komisii odôvodnené správy, v ktorých vysvetľujú nedodržanie rozpočtových pravidiel EÚ.

Sľubujú, že príjmu dodatočné opatrenia na zníženie ich rozpočtových schodkov pod hranicu 3 % HDP, ktorú určuje Pakt stability a rastu.

Symbolické tresty?

Komisia spustila procedúru nadmerného deficitu 7. júla po tom, ako zhodnotila, že Španielsko ani Portugalsko neprijali účinné opatrenia na zníženie svojich rozpočtových schodkov. Tento záver podporili aj ministri financií v Rade EÚ pod vedením Petra Kažimíra.

Čítajte aj: Peter Kažimír zažil v Rade EÚ „krst ohňom“

O výške sankcii teraz musí exekutíva rozhodnúť do 27. júla. Obom krajinám podľa pravidiel hrozí pokuta do výšky 0,2 % HDP a zmrazenie prístupu k štrukturálnym fondom v roku 2017.

Očakáva sa však, že Komisia Madridu a Lisabonu udelí len symbolické tresty a zohľadní tak úsilie oboch vlád z minulosti, ich odôvodnené vysvetlenia, ako aj súčasnú neistú politickú situáciu v Európe.

Za takýto variant sa prihovorilo niekoľko ministrov, ktorý dúfajú v „inteligentné“ riešenie situácie.

Čítajte aj: Slovensko nechce meniť otázku sankcií pre Španielsko a Portugalsko na drámu

Portugalsko má pripravenú rezervu

„Trestať minulosť nedáva politický ani hospodársky zmysel pre krajiny, ktoré už prijali účinné opatrenia, ako je to v prípade Portugalska“, píše v liste Komisii portugalský minister financií Mario Centeno.

Portugalský deficit by mal tento rok klesnúť na 2,3 % HDP z minuloročných 4,4 %.

„Portugalská vláda je pripravená prijať fiškálne opatrenia na nápravu akýchkoľvek odchýlok,“ pokračuje Centeno. Lisabon vyčlenil na núdzové opatrenia takmer 543 miliónov eur, čo predstavuje 0,3 % portugalského HDP.

Španielom optimizmus nechýba

Madrid v liste sľubuje, že pri výbere daní z príjmu právnických osôb vyzbiera o 6 miliárd eur viac ako minulý rok. Ani to však nemusí stačiť.

Podľa odporúčaní Európskej komisie z mája tohto roku musí Španielsko prijať štrukturálne opatrenia v hodnote 0,25 % HDP tento a 0,5 % budúci rok, aby svoj deficit znížilo na uspokojivú úroveň. Do rozpočtu teda Madrid musí pridať dohromady asi 7 miliárd eur.

Španielsky minister financií si však aj napriek tomu myslí, že sa jeho krajina sankciám vyhne.

„Každým dňom som viac presvedčený o tom, že sankcie budú nulové,“ vyhlásil minulý týždeň Luis de Guindos. „Som optimistický najmä preto, že uloženie sankcií na Španielsko by bolo nespravodlivé,“ doplnil.