Španielsko požiadalo o pomoc

Zdroj: TASR; autor: František Iván

Španielsky minister hospodárstva Luis de Guindos písomne oficiálne požiadal o pomoc pre bankový sektor. List adresoval šéfovi Euroskupiny Jeanovi-Claudeovi Junckerovi. Konkrétnu sumu zatiaľ neuviedol s tým, že ju stanovia v neskoršom štádiu.

Potvrdil zámer do 9. júla podpísať memorandum o porozumení. Avizoval, že Madrid si plánuje požičať objem prostriedkov, ktorý pokryje bankové potreby plus určitú rezervu.

Ministri financií pomoc krajine prisľúbili ešte 9. júna. Bankový sektor krajiny sa stále nespamätal z dôsledkov spľasnutia realitnej bubliny a situáciu ešte viac skomplikovala následná recesia. Podľa analytikov sa štvrtá najväčšia ekonomika eurozóny nepozbiera z recesie, kým sa jej bankové problémy nevyriešia.

Španielsko tak reagovalo na minulotýždňovú výzvu ministrov financií, aby oficiálne požiadalo o pomoc a stanovili jej termín do pondelka 25. júna. Z dvoch nezávislých auditov vyplýva, že španielske banky potrebujú v stresovom scenári kapitál vo výške 62 miliárd eur. Kompletná správa však bude hotová až v septembri.

Objavujú sa však aj špekulácie, že pomoc bankám je len prvým krokom k celkovému záchrannému programu pre rastúce náklady na financovanie. Tlak na španielske a talianske dlhopisy začal opäť rásť v rámci reakcie na výsledky summitu štvorice lídrov, na ktorom kancelárka Angela Merkelová odmietla ďalšie finančné záväzky na podporu jednotnej meny.

Stále nie je jasné, z ktorého záchranného fondu budú prostriedky pochádzať – či z dočasného alebo trvalého eurovalu. Ide o dôležitú otázku vzhľadom na to, že permanentný ESM má prednostné postavenie veriteľa, takže v prípade krachu jeho záväzky budú musieť byť splatené v prvom rade.

Peniaze pôjdu do španielskeho fondu na reštrukturalizáciu bánk (FROB). V októbri prebehnú záťažové testy, aby sa skontrolovala odolnosť siedmich bánk, ktoré teraz pomoc nebudú potrebovať, no sú veľmi zraniteľné.

Španielsky minister zahraničných vecí José Manuel García-Margallo uviedol, že Madrid sa bude snažiť o čo najdlhšiu dobu splatnosti a čo najnižšie úroky. Rovnako sa nevzdáva možnosti, že by šlo o priamu rekapitalizáciu bánk.

„Otázka, či pomoc pôjde na podporu bánk priamo, je stále otvorená. Diskutovalo sa o nej aj v Ríme na stretnutí štyroch lídrov a riešenie sa zatiaľ nenašlo,“ vysvetlil. Keďže krajina žiada o pomoc pre svoj bankový sektor a nie pre seba, tvrdým podmienkam sa vyhla, no aj tak bude podliehať prísnemu dohľadu.

„Spôsob ako Španielsko plní svoje záväzky sa bude sledovať s oveľa väčšou pozornosťou ako v prípade krajín, ktoré nečerpajú podporu,“ uviedol komisár pre hospodársku súťaž Joaquín Almunia. Práve španielsky eurokomisár bude zodpovedný za dohľad nad reštrukturalizáciou bankového sektora a dodržiavanie princípov hospodárskej súťaže, aby nedošlo k zvýhodňovaniu pozície v porovnaní s inými bankami v EÚ, čo pomoc nečerpajú.

(EurActiv/Reuters)