Španielsko súdne napadne katalánsku nezávislosť

Protest v Katalánsku, (zdroj: Rob Shenk/Flickr)

Pred rokom v novembri sa odohrala katalánska konzultácia k nezávislosti. Hlasovanie, pôvodne zamýšľané ako referendum, sa muselo premenovať po zásahu španielskeho ústavného súdu.

Katalánsky parlament, ktorý vzišiel zo septembrových volieb, využil početnú prevahu separatistov a v pondelok si snahu o secesiu pripomenul deklaráciou, ktorá hovorí začatí procesu, na konci ktorého bude „vytvorenie katalánskeho štátu vo forme republiky“.

Nezávislé Katalánsko by sa údajne mohlo stať realitou v priebehu 18 mesiacov. Za prijatie tohto nelegislatívneho návrhu hlasovalo 72 zo 135 poslancov.  

Zaujímavým prvkom pondelňajšej deklarácie je pasáž, kde regionálni zákonodarcovia spomínajú ochranu základných práv, ktoré teraz ovplyvňujú rozhodnutia štátnych orgánov. Je to teda zároveň aj nesmelá výzva na nerešpektovanie centrálnej vlády. Paul Romeva zo strany Junts pel Sí (Spoločne za áno) uviedol, že sa formálne začala výstavba katalánskeho štátu.

Madrid s týmto dlhodobo pohľadom nesúhlasí. Premiér Mariano Rajoy dnes vyhlásil, že odtrhnutie nedovolí. Informoval tiež, že na podnet najvyššieho štátneho prokurátora si na snahu o nezávislosť opätovne posvieti ústavný súd. Propagátori secesie „chcú koniec demokracie“, vyhlásil Rajoy.

Španielsko by stratou bohatého Katalánska prišlo o zhruba pätinu HDP. Kritici oddelenia namietajú, že oblasť so 7,5 miliónmi obyvateľov nemôže rozhodovať o celej krajine. Varujú, že nezávislosť autonómneho regiónu by mohla viesť k ekonomickej neistote, strate investorov a aj jeho členstva v Európskej únii.

Podľa platnej legislatívy by odchod Kataláncov umožnilo iba celonárodné hlasovanie. V samotnom Katalánsku má vypísanie referenda vysokú podporu, no spoločnosť je v odhadovaných výsledkoch omnoho viac polarizovaná.

Pred rokom sa v plebiscite za nezávislosť vyslovilo 80 % hlasujúcich. Z približne 5,5 milióna oprávnených voličov však možnosť hlasovať využilo iba 2,3 milióna občanov.