Španielsky premiér kvôli Katalánsku zrušil účasť na summite v Tallinne

Španielsky premiér Mariano Rajoy. FOTO: TASR/AP

Španielsky premiér Mariano Rajoy zrušil svoju účasť na summite šéfov štátov a vlád EÚ, ktorý sa bude v piatok konať v estónskom Tallinne.

Podľa pozorovateľov toto Rajoyovo rozhodnutie svedčí o politickom napätí v Španielsku, ktoré sa stupňuje s približujúcim sa dátumom referenda o nezávislosti Katalánska, vypísaného na 1. októbra.

„Ak bude výsledkom voľba „áno“ v prospech katalánskej nezávislosti (…), potom budeme rešpektovať ich rozhodnutie,“ uviedol Jean-Claude Junkcer pred niekoľkými týždňami na margo príprav referenda v Španielsku. Brusel ostáva vo svojej pozícii voči katalánskemu referendu stále rezervovaný, čo spôsobuje celkové pnutie vo vzťahoch s Madridom.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalanci-si-odhlasovali-referendum-o-osamostatneni-spanielska-vlada-zvazuje-moznosti/

Neúčasť nie je neštandardná

K napätej situácii sa vyjadril aj bývalý francúzsky premiér Manuel Valls, ktorý sa narodil v Barcelone a stále tam žijú jeho blízki príbuzní.

Valls sa v stredu v rozhovore pre katalánsky rozhlas vyslovil proti nezávislosti Katalánska, pretože by to podľa jeho názoru spôsobilo ťažkosti Katalánsku, Španielsku i Európe.

V rozhovore pre katalánsku rozhlasovú stanicu Cadena Ser premiér Valls vyhlásil, že nezávislosť Katalánska by bola „koncom toho, čím je Európa – Európou národov“.

Španielsky premiér však nie je jediným z európskych lídrov, ktorí summit vynechajú. Do Estónska nepocestuje ani portugalský premiér, nakoľko v nedeľu, 1. októbra sa v krajine konajú lokálne voľby.

Nakoľko ide v Talline o neformálne stretnutie, odrieknutie účasti na ňom je akceptované spravidla všetkými stranami.

https://euractiv.sk/clanky/buducnost-eu/katalanske-referendum-pat-zasadnych-otazok/

Najvážnejšia kríza v Španielsku za posledných 40 rokov

Ako poznamenal spravodajský server France Info, okrem Katalánska Španielsko už roky čelí snahám o vyhlásenie nezávislosti aj v inom regióne – v Baskicku na severe krajiny. Súčasná politická kríza v Španielsku je označovaná za najzávažnejšiu za posledných 40 rokov.

Kríza vypukla 6. septembra, keď katalánsky regionálny parlament schválil zákon o zorganizovaní referenda o nezávislosti Katalánska.

Väčšina Kataláncov si pritom želá, aby plebiscit bol legitímny – španielske úrady ho však zakázali a vláda premiéra Rajoya povolala bezpečnostné zložky, aby blokovali prístupy do volebných miestností.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/kurdi-v-iraku-chcu-vlastny-stat-akceptovat-ho-zatial-nebude-nikto/

Podľa portálu France Info katalánska vláda tvrdí, že má na referendum pripravených 6 tisíc hlasovacích urien, ktoré do 1. októbra skladuje na neznámych miestach.

Španielska i katalánska polícia v uplynulých týždňoch podnikali razie v rôznych firmách a objektoch v snahe nájsť miesta, kde sa tlačia či skladujú všetky náležitosti potrebné na referendum.