Špekulácie o novom šéfovi Parlamentu

Buzek pre EurActiv povedal, že nie je “ani štipka pravdy” na správach, ktoré uverejnil Handelsblatt. Nemecký denník priniesol informáciu, že dve dominantné politické skupiny v EP, stredo-pravá EPP-ED a socialisti sa dohodli, že po voľbách nahradí Poliak Jerzy Buzek úradujúceho Hansa-Gerta Pötteringa.

“Diskusia prišla o 14 mesiacov skôr. Nemôže byť žiadna dohoda, až kým nebude po voľbách”, hovorí Buzek a dodáva, že medzi politickými stranami sa zatiaľ neviedli o novom predsedovi EP ani žiadne rokovania.

Buzek ale nevylúčil, že bude navrhnutý na tento post “spolu s ďalšími vysoko-kvalifikovanými kandidátmi” a pripustil, že sa cíti byť poctený tým, že sa jeho meno objavuje v súvislosti s touto pozíciou.

Šéf Parlamentu zvyčajne pochádza z politickej skupiny, ktorá vzíde z eurovolieb najsilnejšia. Kedže v prebiehajúcom volebnom období, žiadna frakcia nezískala absolútnu väčšinu, dve najväčšie skupiny sa dohodli na zdieľaní moci. V roku 2007 sa v polovici mandátu udiala na poste predsedu výmena, kedy nemecký konzervatívec Pöttering nahradil Jospeha Borella Fontelles, španielskeho socialistu.   

Takto nastavenú dohodu kritizoval najmä tretí najsilnejší hráč v EP, skupina liberálov ALDE, podľa nej je neprirodzená.

Buzek podľa vlastných slov dúfa, že predsedníctvo Parlamentu bude predané niekomu z nových členkých krajín. Jedným dychov však dodal, že by to nemala byť “národnosť alebo politické zafarbenie, na čom bude záležať, ale jednoducho osobné predpoklady.”

Podľa nemeckého Handelsblattu Buzek, ktorý je rešpektovanou postavou nie len v EP, získal podporu nemeckého šéfa socialistov Martina Schulza, o ktorom sa tiež uvažuje ako o možnom predsedovi. Výmenou za podporu pre Buzeka by sa zvýšili jeho šance, aby ho mohol po dva a pol roku vystriedať, pretože je nepravdpodobné, aby Pötteringa nasledoval ďalší Nemec, píše Handelsblatt.

Schulzova kancelária popiera existenciu takejto dohody, a podobne ako Buzek hovorí, že žiadne rokovania do volieb nebudú. “Skoršie dohody nie sú v súlade s demokratikou tradíciou Európskeho parlamentu”, povadal Schulzov hovorca pre EurActiv.

Parlamentný zdroj označil všetky tieto špekulácie o predsedníctve Parlamentu ako “totálne predčasné” a dodáva, že všetko závisí od rozloženia síl a okolností budúceho roku.

Menšie strany sú informáciami o pred-volebnej dohode znepokojené, pretože im hrozí, že opäť zostanú mimo diania. “Ak sa tieto správy ukážu byť pravdivé, odhalí to veľmi zvláštne chápanie politiky”, povedal pre EurActiv zelený poslanec Cem Özdemir.

Pozície

“Nemáme žiadny problém s Buzekom ani so Schulzom. Obaja požívajú vysoký rešpekt. Čo nás trápi je nedostatok demokratického správania, ktoré spravádza takéto dohody”, povedal nemecký zelený poslanec Cem Özdemir. Ostatné strany podľa neho tiež majú schopných kandidátov, aj keď si je vedomý toho, že kandidát menšej frakcie prevdepodobne nebude preferovaný. Dobrým nápadom podľa neho je, aby budúci predseda bol z novej členskej krajiny.

Skupina ALDE sa dlho bránila dohodám medzi dvoma najväčšími frakciami. Jej šéf Graham Watson, ktorý otvorene prejavil záujem o predsednícku stoličku, pre EurActiv povedal, že by mala existovať politická rovnováha medzi kresťanskými demokratmi, socialistami a liberálmi.