Spojí sa proti Merkelovej ľavica?

Peer Steinbrueck, Zdroj: Wikimedia

Líder postkomunitickej strany "Die Linke" Gregor Gysi v nedeľu (4. augusta) vyhlásil, že SPD by mala prestať ignorovať jeho stranu kvôli komunistickej minulosti.

„Nevidím vôbec žiadny dôvod, prečo by mali Die Linke brániť, aby sa jedného dňa stala súčasťou nemeckej vlády“, povedal Gysi pre noviny Bild am Sonntag, ktoré zároveň zverejnili aktuálny prieskum volebných preferencií. Podľa prieskumu by SPD so Zelenými a Die Linke získali 46 %, teda o percento viac ako Merkelovej súčasná aliancia s liberálmi.

„SPD musí pochopiť, že bez nás voľby nevyhrá“, povedal Gysi, ktorý zároveň naznačil, že má ambíciu obsadiť post ministra zahraničných vecí. Die Linke majú momentálne podporu okolo 8 %. Vo voľbách v roku 2009 získali 11,9 % hlasov.

Podpora SPD sa pohybuje na úrovni 25 %, čo je o 15 % menej ako Merkelovej konzervatívci. Prirodzení partneri SPD, strana Zelených, dosahujú okolo 13 %, Merkelovej liberálni spojenci FPD len 5%.

Kandidát SPD na post nemeckého kancelára, Peer Steinbrück, vylúčil na federálnej úrovni možnosť koalície so stranou Die Linke, podobne ako väčšina vedenia SPD a Zelených, pre ktorých sú Die Linke následníkom východonemeckej komunistickej strany, a v prípade SPD tiež preto, že Die Linke odmietajú NATO.

Steinbrück pre televíziu ZDF ale tiež vyhlásil, že SPD už nevstúpi ani do „veľkej koalície“ s CDU ako v rokoch 2005-2009, pretože tým SPD stratila časť svojej identity a milióny voličov. Po voľbách, ktoré budú v Nemecku 22. septembra, by tak ľahko mohlo dôjsť k patovej situácii.

„Veľká koalícia je podľa môjho názoru nepravdepodobná. SPD nebude chcieť byť opäť pre Merkelovú len barličkou. Všetci vieme, ako to naposledy dopadlo“, povedal Steinbrück. Na mysli mal prepad podpory z úrovne v roku 2005 34,2% na 23%, v roku 2009, keď široká koalícia CDU-SPD končila.

Znepokojenie z ľavicovo ľavicovej aliancie

SPD a Zelení sa tiež obávajú postoja Die Linke k vývoju v eurozóne. Kým SPD a Zelení podporili Merkelovej záchranný plán, Die Linke je stále proti spájaniu finančnej pomoci s požiadavkami štrukturálnych reforiem.

V roku 1998 SPD potichu upustila od zákazu spájania sa s Die Linke v bývalých východonemeckých spolkových krajinách, kde sa Die Linke tešia väčšej podpore. Od roku 2010 do 2012 podporovali Die Linke menšinovú vládu SPD-Zelení pod vedením Hannelore Kraftovej aj v západnej spolkovej krajine Severné Porýnie-Vestfálsko.  

Vládne strany sa obávajú, že ak septembrové voľby prinesú väčšinu pre ľavicu, SPD a Zelení od zákazu spojenectva s Die Linke na federálnej úrovni upustia. Líder SPD Sigmar Gabriel však takýto postup vylúčil, napriek tomu, že SPD a Die Linke majú v hospodárskej a sociálnej oblasti podobné politiky

„Ak príde na to, čo chcú Sigmar Gabriel a Hannelore Kraft, potom bude mať Nemecko po voľbách vládu SPD-Zelení-Die Linke“, tvrdí konzervatívny bavorský premiér Horst Seehofer a nedeľnom rozhovore pre časopis Focus.

Niektorí analytici to považujú za súčasť dohodnutej stratégie konzervatívcov ako vybičovať strach voličov z spojenectva na ľavej strane politického spektra.

EurActiv/Reuters