Slovensko sa pridá k bojovým operáciám proti pašerákom

Zdroj: TASR

"Formálne sme odsúhlasili mandát na začatie misie proti pašerákom," potvrdil na tlačovej konferencii po skončení zasadnutia minister zahraničných vecí SR Miroslav Lajčák. Konečnú podobu operácie európski lídri schvália už na júnovom summite.

„Je tu ešte veľa citlivých otázok… Všetky právne, ale aj praktické a finančné budú predmetom ďalšej práce,“ doplnil šéf slovenskej diplomacie.

Operácia pod menom Nevfor Med bude zahŕňať hliadkovanie a zásahy voči lodiam pašerákov v medzinárodných vodách ale aj v teritoriálnych vodách Líbye, ktorá je kvôli vnútroštátnemu chaosu využívaná prevádzačmi migrantov najčastejšie.

Na tieto zásahy EÚ však potrebuje súhlas Bezpečnostnej rady OSN (BR OSN) alebo autorizáciu od roztrieštenej líbyjskej vlády. Na rezolúcii, ktorá by umožnila vojenský zásah v teritoriálnych vodách Líbye pracujú v New Yorku stáli členovia BR OSN Francúzsko a Veľká Británia s podporou nestálych členov – Španielska a Litvy.

„Dnešné rozhodnutie nám pomôže v rokovaniach s BR OSN,“ vyhlásila Vysoká predstaviteľka únie pre zahraničné veci a bezpečnostnú politiku Frederica Mogherini.

Generálny tajomník NATO Jens Stoltenberg privítal vytvorenie spoločnej európskej operácie. Nechcel však prezradiť či Severoatlantická aliancia cez svoje zdroje a siete pomôže Európanom získavať dôverné informácie o obchodovaní s ľuďmi.

Šéf slovenskej diplomacie však novinárom naznačil, že ministri diskutovali o „potrebe skvalitniť spoluprácu medzi EÚ a NATO.“ Podľa ministra Lajčáka sa uvažuje aj o jej sformalizovaní.

Slovensko je pripravené sa zapojiť

Tento rok Stredozemné more prekročilo už približne 51 000 migrantov, z toho 30 500 zamierilo do Talianska. Podľa Agentúry OSN pre utečencov (UNHCR) od januára zahynulo1 800 z nich.

Slovensko je podľa ministra Lajčáka pripravené zapojiť sa do spoločnej operácie, ktorá bude cielene ničiť lode prevádzačov. Čím plánujeme prispieť však ešte nechcel konkretizovať.

„Solidárni sme v tom, že sme súčasťou európskej misie FROTEX – dali sme tam aj personál aj techniku- ktorá má za úlohu práve brániť tomu, aby tie lode plné potenciálnych utečencov vôbec opustili africké brehy…Slovensko sa od tejto úlohy nedištancuje..Sme pripravení zvýšiť aj náš mandát,“ naznačil minister.

Francúzsko, Británia, Nemecko, Taliansko a Španielsko sľúbili poskytnúť lode pre túto operáciu, kým Poľsko a Slovinsko sú ochotné dodať hliadkovacie lietadlá a vrtuľníky.

Česká republika by podľa ministra obrany Martina Stropnického mohla poskytnúť štábnych dôstojníkov alebo zapožičania lietadla na pozorovacie lety. Pravdepodobná je aj pomoc v podobe finančnej podpory.

„Snažíme sa vytypovať niektoré logické oblasti, kde by sme mohli prispieť, kde by to bolo proporčné z našej strany. Je to taká premyslenejšia úvaha, ale ešte sme neboli o to požiadaní," uviedol minister pre TASR.

EurActiv/TASR