Srbská premiérka: Uprednostníme členstvo v EÚ pred vzťahom s Ruskom

Srbská premiérka Ana Brnabičová. FOTO: TASR

Srbská premiérka Ana Brnabičová uviedla, že ak si bude musieť Srbsko vybrať medzi blízkym vzťahom s Ruskom alebo členstvom v EÚ, rozhodne sa pre to druhé.

Brnabičová to povedala v dnes zverejnenom rozhovore pre americkú agentúru Bloomberg.

https://euractiv.sk/clanky/rozsirovanie/mogherini-zapadny-balkan-ma-dvere-eu-otvorene/

Veľký brat a ochranca

Srbská premiérka uviedla, že bude pokračovať v ceste, ktorú začal jej predchodca, terajší prezident a bývalý premiér Aleksandar Vučič, aby pripravila krajinu pre členstvo v EÚ do roku 2020, keď jej končí mandát.

„Máme emotívne vzťahy s Ruskom – kvôli tradícii, kultúre a vierovyznaniu,“ uviedla srbská premiérka a poukázala na to, že v Srbsku veľký počet ľudí vníma Rusko „ako nášho veľkého brata, nášho ochrancu“.

Podľa jej slov sa tieto pocity nemôžu prehliadať, ale strategická je cesta do EÚ.

Čítajte aj: Srbsko a študentská vzbura

Brnabičová sa nechcela vyjadriť k otázke, či bude nasledovať svojho predchodcu Vučiča, ktorý odmietol rozhodnutie EÚ o zavedení sankcií voči Rusku, ak by takýto postoj ohrozil vstup Srbska do EÚ.

„Toto teraz nemôžem komentovať, pretože na Balkáne je veľmi ťažké sa k niečomu zaviazať… Je to zložitý región,“ odpovedala Brnabičová, ktorá nepatrí k žiadnej politickej strane a vzdelanie získala v USA a v Británii.

Srbi v Kosove

Srbská premiérka sa vyjadrila aj k otázke Kosova. Podľa nej pokrok v normalizácii vzťahov s Prištinou bude závisieť od toho, či Priština schváli istý stupeň autonómie Srbom, ktorí žijú na severe Kosova, a v súvislosti s tým sa pri záverečných rokovaniach rozhodne o statuse Kosova.

https://euractiv.sk/clanky/zahranicie-a-bezpecnost/kosovo-aj-srbsko-musia-zabrat-no-v-unii-su-stale-vitane/

Brnabičová  je prvou predsedníčkou srbskej vlády, ktorá je otvorená k svojej lesbickej orientácii.