Srbsko chce prístupové rokovania ukončiť do roku 2019

Srbsko, Belehrad

Srbský premiér Aleksandar Vučić, (zdroj: TASR/AP Photo/Darko Vojinovic)

Politický týždeň v Srbsku otvoril premiérov maratónsky parlamentný prejav. Staronový predseda vlády Aleksandar Vučić včera predstavil priority svojho kabinetu na nasledujúce štyri roky. Spomenul viacero optimistických štatistík. „Ak zvážite všetky tieto čísla, čaká nás zlatá éra Srbska,“ sľubuje Vučić.

Premiér poslancom hrozil prejavom na 280 stranách. Napokon im prečítal 68 strán, za čo vyslúžil posmešné prirovnania k nekonečným vystúpeniam Fidela Castra.

Bývalý nacionalista Vučić sa postupne presunul do stredu politického spektra a dnes pragmaticky podporuje európsku integráciu. Hovorí, že záujem o členstvo v Európskej únii nie je o eufórii, ale o zodpovednosti. Nová srbská vláda, ktorá sa formovala od aprílových volieb, chce tento cieľ splniť do roku 2020.

Zámienkou pre predčasné voľby tak bola paradoxne stabilizácia politického prostredia. Viacero ministrov obhájilo svoje posty, vrátane socialistického ministra zahraničných vecí Ivicu Dačića a nezávislého ministra financií Dušana Vujovića.

Hospodársky rast a nižší dlh

Ekonómovia krajine tento rok predpovedajú hospodársky rast 2,5 %. V rámci regiónu je to málo. Belehrad sa už istú dobu snaží uzavrieť dohodu s Medzinárodným menovým fondom (MMF), ktorá mu zaistí 1,2 miliardy eur.

MMF dohodu podmieňuje privatizáciou 73 veľkých podnikov a zoštíhlením štátneho aparátu. Následne by sa malo dostaviť hospodárske oživenie. Nová vláda chce do konca svojho funkčného obdobia zvýšiť HDP krajiny o 13 %. V tom istom čase sa má dlh štátny dlh znížiť zo 72 % na 60 %.

Srbská opozícia by takýto vývoj uvítala, ale premiérovi často vyčíta jeho autoritatívne správanie. Verí preto, že aj toto bude jedna z tém, ktorú bude na návšteve Belehradu otvárať americký viceprezident Joe Biden.