Stará diplomacia EÚ je len pre starých členov. Bude nová iná?

foto: Catherine Ashtonová, zdroj: flickr, autor: European Parliament

Delegácie Európskej komisie sa po vstupe Lisabonskej zmluvy do platnosti a po vzniku Európskej služby pre vonkajšiu činnosť (ESVČ) pod patronátom vysokej predstaviteľky stanú plnohodnotnými veľvyslanectvami EÚ. Catherine Ashtonová prisľúbila členským štátom, že personálne obsadenie bude rešpektovať geografický kľúč ako aj kvalifikovanosť uchádzačov.

Stav k 14. júlu 2010 (stále pred vznikom ESVČ) je však taký, že nové členské krajiny sú prakticky úplne mimo najdôležitejších postov v zahraničnej politike Únie. Najviac vedúcich delegácií EK je z Talianska (16), Belgicka (15), Francúzska (15), Španielska (11), Nemecka (10) a Veľkej Británie (10). Vyplýva to zo správy Poľského inštitútu medzinárodných vzťahov (PISM), ktorého závery ale niektoré médiá aplikovali na ešte neexistujúcu európsku diplomatickú službu. 

Jedinými dvoma veľvyslancami z nových členských krajín sú ten v Afganistane, bývalý litovský minister zahraničia Vygaudas Usackas a v Nórsku, kde pôsobí pod vlajkou EÚ Janos Herman z Maďarska.

Poľsko, jedna z najväčších krajín Únie nemá zastúpenie vôbec. Okrem toho je v medzi šéfmi delegácií len 10 % žien, čo je jedna z najhorších štatistík v rámci európskych diplomacií vôbec.

Doteraz sa podľa správy príliš veľký význam nekládol na väzby diplomatov na región, v ktorom pôsobia, či na znalosť miestneho jazyka. Delegáciu Komisie na Ukrajine vedie Portugalec, v Rusku zase EÚ zastupuje Španiel. Staré členské krajiny si ale udržujú dominanciu v bývalých koloniálnych v Latinskej Amerike, či Afrike.

Nie len že sa neprihliadalo na to, že pre východoeurópske krajiny sú tieto krajiny bližšie a sú aj často prioritou ich zahraničnej politiky, ale stáva sa tiež, že európski diplomati ťahajú za kratší koniec oproti americkým, ktorí skoro spravidla ovládajú miestne jazyky, píše poľská tlač.

Úplne nová európska diplomatická služba EÚ by mala uzrieť svetlo do konca roku roka 2010. Členské krajiny dostali záruku, že do roku 2013 bude tretina diplomatov pochádzať z členských krajín Únie, zvyšok bude z prostredia inštitúcií EÚ. Krajiny Vyšehradskej štvorky špeciálne žiadali Úniu, aby dbala na spravodlivú distribúciu a myslela aj na východnú Európu.