Štát únik výsledkov eurovolieb nevidí

Na snímke predseda Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán delegovaný predsedníčkou Ústavného súdu SR Eduard Bárány počas tlačovej konferenecie Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán k vyhláseniu oficiálnych výsledkov volieb do Európskeho parlamentu [TASR/Jaroslav Novák]

Z pohľadu rezortu vnútra k predčasnému úniku výsledku eurovolieb na Slovensku nedošlo. Expremiérka Iveta Radičová, naopak, zverejňovanie neoficiálnych výsledkov, ktoré takmer kopírovali reálne, ostro kritizuje.

Je nedeľa, 26. máj, pol deviatej ráno, keď TV Markíza zverejňuje prvé neoficiálne výsledky  volieb do Európskeho parlamentu. Odvoláva sa na svoje zdroje. Nasledujú aj ďalšie médiá, niektoré uvádzali ako zdroj „odhady“ politických strán. Tie najpresnejšie zverejnené výsledky sa od oficiálnych, ktoré podľa pravidiel zverejnila v nedeľu o 23. hodine Štátna volebná komisia, líšili len v desatinách percent.

Bývalá premiérka Iveta Radičová počas nedeľnej večernej debaty v Európskom informačnom centre odmietla komentovať neoficiálne výsledky s tým, že „únik týchto informácií je porušením zákona“. Kritizovala tiež fakt, že na Slovensku už nikoho úniky rôznych informácií ani nezarážajú.

„Naozaj neobviňujem médiá. Dostali k dispozícii a zverejnili, aj keď ja byť šéfredaktorom, tak to neurobím. To bol tak kompletný obraz výsledku volieb, že to nebolo z okrskových komisií, to musel byť únik zo Štatistického úradu, zase nebuďme naivní,“ povedala o pár dní neskôr v diskusii .týždňa Iveta Radičová.

Štatistický úrad únik odmieta.

Čo hovorí zákon? 

Európska smernica z roku 2002 hovorí, že „členské štáty nesmú oficiálne zverejniť výsledky sčítania pred tým, než sa skončia voľby v členskom štáte, ktorého voliči volia ako poslední…“

Slovenský zákon túto časť smernice transponoval v znení: „Štátna komisia zverejní celkový výsledok volieb až po ukončení volieb v tom členskom štáte EÚ, ktorého voliči odovzdávajú hlas ako poslední“.

Rezort vnútra, ktorý má agendu volieb pod palcom, únik nevidí a takisto neplánuje prijímať opatrenia na zamedzenie do budúcnosti.

„Ministerstvo vnútra nezaznamenalo únik výsledkov volieb“, napísal euractiv.sk tlačový odbor. „Zápisnica Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán, ktorá je zápisnicou o výsledku volieb v Slovenskej republike, bola podpisovaná a k dispozícii až o 22.00 hod. Z tohto dôvodu nepovažujeme za potrebné prijímať opatrenia.“

Ako si vysvetľuje zverejnené výsledky, ministerstvo nepovedalo.

Konečné výsledky eurovolieb 2019 na Slovensku

Oficiálne výsledky potvrdili víťazstvo koalície PS/Spolu aj to, že sa do europarlamentu zo Slovenska dostalo len 6 strán. Štrnásty mandát dočasne volebná matematika odobrala KDH.

Hoci k oficiálnemu zverejneniu celkových výsledkov pred 23. hodinou nedošlo, zmyslom tohto opatrenia je, aby výsledky z jednej krajiny neovplyvňovali hlasovanie v iných krajinách. Kým na Slovensku sa volilo v sobotu, v drvivej väčšine členských krajín EÚ sa hlasovalo počas nedele.

Denník N v predvolebnom článku upozorňuje, že únik je veľmi pravdepodobný z volebných komisií. Tá má rôzne úrovne. Najvyššia, Štátna komisia pre voľby a financovanie politických strán má 12 členov, z ktorých 8 nominujú politické strany zastúpené v NR SR.

Rizikových z hľadiska úniku je aj 49 okresných komisií, kde sa výsledky zlievajú a kam si všetky politické strany môžu nominovať svojich zástupcov. Spolu ide približne o 1200 ľudí. Hoci všetci podpisujú záväzok mlčanlivosti, je verejným tajomstvom, že výsledky posúvajú do straníckych centrál.

„Štátna volebná komisia prijala uznesenie, ktorým zakázala okrskovým volebným komisiám aj okresným volebným komisiám a a takisto svojmu sumarizačnému útvaru teda Štatistickému útvaru zverejňovať zápisnice o výsledku volieb“, povedala pred voľbami v rádiu Express šéfka Odboru volieb, referenda a politických strán na Ministerstve vnútra a zapisovateľka Štátnej komisie pre voľby a kontrolu financovania politických strán Eva Chmelová.

Štátna volebná komisia na otázku euractiv.sk, či únik výsledkov, tak ako sa na Slovensku udial, je alebo nie je porušením slovenských a európskych noriem zatiaľ neodpovedala.

Tohtoročné eurovoľby nie sú prvé, kedy boli na Slovensku známe neoficiálne výsledky. V roku 2014 bolo dokonca počas dňa známe aj to, kto presne bol zvolený. Tentokrát boli informácie o konkrétnych menách len neisté. Okrem mien nových europoslancov, bola menším prekvapením oficiálnych výsledkov aj o dve percentá vyššia účasť ako sa pôvodne uvádzalo.

Do roku 2002 európska smernica zakazovala sčítavanie hlasov, kým sa eurovoľby neskončili všade, čo síce riešilo problém únikov ale spôsobovalo iné druhy kolízií s národnou legislatívou. Nakoniec sa od odkladania sčítavania upustilo a ponechal sa len odklad zverejnenia.

Veľká Británia, kde sa volilo vo štvrtok (23. mája), dokázala zamedziť úniku výsledkov až do nedeľného večera. Holandsko zverejnilo zo štvrtkových volieb exit-polly.

Európska komisia ani Európsky parlament zverejňovanie neoficiálnych výsledkov na Slovensku alebo inde podľa informácií euractiv.sk nateraz nijako neriešia.