Štatistika: Väčšina cudzincov pracujúcich v Británii je z EÚ

brexit

zdroj: TASR

Britský výrobný sektor, maloobchod aj firmy v pohostinstve patria medzi potenciálne najzraniteľnejšie odvetvia z hľadiska obmedzenia prílevu migrantov z Európskej únie po brexite. Vyplýva to z údajov britského štatistického úradu ONS.

Podľa najnovších štatistík väčšina zahraničných pracovníkov v britských firmách pochádza práve z krajín EÚ. Presnejšie, podiel cudzincov na britskom pracovnom trhu dosiahol 11 %, z toho 7 % predstavujú občania EÚ a 4 % cudzinci z krajín mimo európskeho bloku.

„We want our country back“

Migrácia je jednou z hlavných priorít, ktoré si súčasná britská premiérka Theresa Mayová stanovila pri vyjednávaniach o odchode z Únie. Podľa sľubov kampane za brexit je cieľom „plná kontrola hraníc“ a teda zníženie počtu migrantov, vrátane občanov EÚ.

Mnohí Východoeurópania, najmä zo štátov ako Bulharsko a Rumunsko, sú pritom ochotní pracovať dlhšie a za nižšie mzdy. Tento fakt čiastočne odráža ich veľký počet na menej kvalifikovaných miestach, skonštatoval ONS.

Personálne agentúry zároveň uverejnili informáciu, že približne 25 % britských zamestnávateľov už zaznamenalo úbytok žiadostí o prácu od občanov EÚ po vlaňajšom júnovom referende o brexite.

V Británii žije 200-tisíc Maďarov

Maďarský minister zahraničných vecí Péter Szijjártó dnes povedal, že maďarská vláda sa nevzdá svojho zámeru ochrániť práva Maďarov žijúcich a pracujúcich v Spojenom kráľovstve. Szijjártó rokoval v Budapešti s britským ministrom pre brexit Davidom Davisom.

Szijjártó podotkol, že podľa oficiálnej britskej štatistiky v Spojenom kráľovstve žije, pracuje a študuje 55.000, podľa odhadov však až 200.000 občanov Maďarska.

“Tí posielajú domov v priemere ročne 6300 eur, čo je piata najvyššia hodnota v rámci Európskej únie,” cituje slová maďarského ministra webová stránka denníka Magyar Nemzet.

Čítajte aj: Rokovania o brexite začnú až po britských predčasných voľbách

“Rozhodnutie Britov o vystúpení si ctíme, ale ho aj ľutujeme. Pre Európu je to veľká strata,” konštatoval šéf maďarskej diplomacie a pripomenul, že Spojené kráľovstvo je členom Bezpečnostnej rady Organizácie Spojených národov, jadrovou veľmocou a piatou najsilnejšou ekonomikou sveta, pričom má táto krajina i špeciálne vzťahy so Spojenými štátmi.

V súvislosti s vystúpením Spojeného kráľovstva z EÚ treba podľa Szijjártóa uzatvoriť čestnú dohodu, ktorá zohľadní a uplatní európske i britské záujmy.