Štátom vadí „sociálny turizmus“

Zdroj: Bill Jacobus, www.creativecommons.org

Ministri vnútra EÚ sa budú dnes (8.10.) na stretnutí v Luxemburgu zaoberať listom štyroch kolegov, ktorý prišel do  Bruselu ešte v apríli. 

Veľká Británia, Nemecko, Holandsko a Rakúsko chcú totiž dosiahnuť možnosť, aby mohli vypovedať z krajiny obyvateľov iných členských štátov Európskej únie (EÚ), ktorí zneužívajú právo voľného pohybu osôb v spoločenstve na sociálny turizmus.

Rakúsky denník Die Presse na internetovej stránke napísal, že niektoré etnické skupiny využívajú toto právo, aby v štátoch zažiadali o sociálnu podporu.

Autori listu žiadajú, aby mali krajiny právo vypovedať zo svojho územia takzvaných sociálnych migrantov, ktorí využívajú ich sociálnu podporu, čo má výrazne zaťažovať a v niektorých prípadoch aj presahovať ich rozpočtové možnosti.

V Británii a Holandsku ide skôr o vnútropolitickú tému. Britský premiér David Cameron chce aj touto požiadavkou upokojiť euroskeptikov vo svojej strane. Mimo nej je to najmä známy europoslanec a šéf strany UKIP, ktorý často hovorí o "zahraničných kriminálnych bandách". V Holandsku je to zase častá téma známeho populistu Geerta Wildersa.

Je takmer isté, že vnútroeurópska migrácia bude aj témou budúcoročných volieb do Európskeho parlamentu (EP).

Témou sa bude zaoberať aj Európska komisia (EK). Stanovisko k problému by mala prijať v decembri. Nádej na prijatie požiadavky štyroch ministrov vnútra je však dosť slabá. Komisia bude trvať na konkrétnych dôkazoch, že problém má rozmery, ktoré sú pre spomínané štáty reálnou hrozbou.  

Holandský minister sociálnych vecí Lodewijk Asscher preto rozbieha projekt, ktorý má tiež skúmať, či Holanďanov vytláčajú z pracovných miest pracovníci z východnejšej časti EÚ.

„Sociálny dumping je skutočný fenomén. Spolu s Dánskom a Britániou sme sa z toho rozhodli urobiť tému až kým sa niečo nezmení. V Bruseli sa tak veľmi boja kritiky, že neprijmú nai legitímnu kritiku“, povedal v rozhovore pre server nu.nl

Holandsko tvrdí, že právo voľného pohybu sa do roku 2004 využívalo minimálne, keďže životná úroveň vtedajších členských krajín bola podobná. Navyše upozorňuje, že nemôže samo kontrolami zvládnuť prax, kedy zamestnávatelia imigrantov zneužívajú za zanedbateľnú mzdu ak sú za ňu ochotní pracovať.  

Utorkové stretnutie v Luxemburgu by malo byť predohrou k decembrovým rokovaniam. K listu sa vyjadrí Európska komisia a okrem toho by sa malo rozhodnúť aj o vstupe Rumunska a Bulharska do schengenského priestoru.

Toto rozhodnutie sa dlhšie odsúvalo, hoci technické podmienky na vstup do zóny bez hraničných kontrol Bukurešť a Sofia už dávnejšie splnili. Od prvého januára budúceho roka navyše prestane platiť prechodné obmedzenie pre pohyb Rumunov a Bulharov, ktorí pôjdu za prácou do iných krajín EÚ.

EurActiv/TASR