Štefanec aj Nagy budú obhajovať mandáty ako lídri kandidátok

Na snímke slovenskí europoslanci József Nagy (Most-Híd) a Ivan Štefanec (KDH) [TASR / Michal Svítok]

Cez víkend schválili kandidátky do eurovolieb mimoparlamentné KDH aj koaličný Most-Híd. Obe strany siahli na čelo kandidátky po súčasných europoslancoch.

S blížiacim sa termínom pre uzavretie kandidátnych listín pre eurovoľby (24. február) vyberala kandidátov aj koaličná strana Most-Híd.

Republiková rada Mostu-Híd v Bratislave rozhodla, že ako líder bude svoj mandát obhajovať súčasný europoslanec József Nagy.

„Kandidátka je pestrá ako samotná Európska únia, profesijne i zastúpením regiónov a národností,“ uviedol Nagy.

Strana siahla pre eurovoľby aj do radov svojich štátnych tajomníkov. Dvojkou bude štátny tajomník Ministerstva životného prostredia Norbert Kurilla, zo 6. miesta kandiduje štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka SR Gábor Csicsai.

Kandidátku dopĺňajú zástupcovia miest a obcí, napríklad primátor Fiľakova Attila Agócs či viceprimátor Svidníka Michal Goriščák, ktorý je rusínskej národnosti.

Prioritami, ktoré chce na pôde europarlamentu Most-Híd presadzovať, ostávajú bezpečnosť, ochrana životného prostredia a klimatické zmeny, ochrana spotrebiteľov, ale aj poľnohospodárska politika.

KDH: Štefanec aj Figeľ

Kresťanskí demokrati v sobotu dopĺňali 6 už skôr ohlásených mien, pričom Rada KDH vo Zvolene hlasovala aj o poradí kandidátov.

Strany začínajú ohlasovať kandidátov do eurovolieb

Prvé mená už zverejnili koaličná SNS, opozičná SaS, Sme rodina Boris Kollár, aj mimoparlamentné strany KDH a Progresívne Slovensko.

Lídrom kandidátky sa podľa očakávania stal súčasný europoslanec Ivan Štefanec. Ten sa pridal členom KDH po tom, čo vystúpil z SDKÚ-DS, za ktorú bol ešte v roku 2014 po prvýkrát do Európskeho parlamentu zvolený.

Dvojkou je Miriam Lexmann, ktorá naposledy pôsobila ako riaditeľka európskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu v Bruseli. Prvú trojicu uzatvára Maroš Čaučík, riaditeľ Dobrej Noviny.

„KDH ide do eurovolieb s cieľom obhajoby dvoch euromandátov. Chceme naozaj silné Slovensko v Európe a okrem našich tradičných tém ochrany rodiny sa chceme zamerať, osobitne ja, na ekonomické témy podpory malého podnikania a prinášania lepšej práce do našich regiónov práve v súvislosti s rodinnou politikou. Verím, že v eurovoľbách budeme úspešní,“ reagoval pre TASR Štefanec.

„Budem sa snažiť využiť všetky moje zahranično-politické kontakty a skúsenosti zo zahraničia na to, aby som reprezentovala Slovensko a posilňovala krajinu a EÚ. KDH má politiku postavenú na svojich základných hodnotách, ktorým sme verní. Jednou z nich je rodina a chceme, aby práve tá rodinná politika na úrovni Slovenska, ale aj na úrovni Európy bola robená tak, aby slúžila rodinám a občanom,“ konštatovala Lexmann.

Posledné, 14. miesto na kandidátke, ponúkla strana bývalému predsedovi hnutia Jánovi Figeľovi, ktorý je dnes osobitným vyslancom EÚ pre náboženskú slobodu.

V reakcii na toto rozhodnutie sa miesta na kandidátke vzdal Peter Stach. “Členom Rady som pri zdôvodnení môjho rozhodnutia povedal, že politik, ktorý je najviac zodpovedný za to, že KDH je dnes mimo parlamentu, nepatrí na jeho kandidátku do Európskeho parlamentu. Ako kandidát by som toto rozhodnutie nedokázal verejne obhajovať,“ napísal na sociálnej sieti.

Peter Stach je dnes asistentom europoslankyne Anny Záborskej, ktorá KDH opustila v reakcii na to, že nedostala šancu opätovne kandidovať do Európskeho parlamentu.

Voľby do europarlamentu sa budú na Slovensku konať 25. mája, voliť sa bude 14 europoslancov. Voliči môžu na straníckych kandidátkach dať dva preferenčné hlasy.