Strany začínajú ohlasovať kandidátov do eurovolieb

Na snímke volebná komisia vo voľbách do Európskeho parlamentu 2014. [TASR / Henrich Mišovič]

Prvé mená už zverejnili koaličná SNS, opozičná SaS, Sme rodina Boris Kollár, aj mimoparlamentné strany KDH a Progresívne Slovensko.

Hoci bude prvý štvrťrok 2019 na Slovensku politicky venovaný najmä prezidentských voľbám, politické strany začínajú postupne prichádzať aj so svojimi kandidátmi do májových volieb do Európskeho parlamentu.

Viaceré stranícke orgány sa otázkou eurovolieb zaoberali v decembri, niektoré mená naznačili v rozhovoroch šéfovia strán.

Líder Slovenskej národnej strany a predseda NR SR Andrej Danko v rozhovore pre agentúru TASR povedal, že do eurovolieb strana na čelo kandidátky postaví svojho prvého podpredsedu Jaroslava Pašku. Ako pravdepodobné spomenul aj mená Karol Konárik ml. a exministra školstva Jána Mikolaja.

„Bude tam aj pár prekvapení,“ avizoval Danko.

Paška už poslancom Európskeho parlamentu bol vo volebnom období 2009-2014. SNS mala vtedy jedného zástupcu, ktorý bol členom frakcie Európa slobody a demokracie (dnes EDDF). SNS dnes zastúpenie v europarlamente nemá, v roku 2014 z prvého miesta kandidoval Danko.

Koncom roka svoje plány pokiaľ ide o eurovoľby ohlásil aj šéf najsilnejšej opozičnej strany Sloboda a solidarita, Richard Sulík. Ten sa opakovane do europarlamentu kandidovať nechystá. Svoje rozhodnutie zdôvodnil tým, že sa chce sústrediť na výsledok strany v voľbách do Národnej rady, ktoré budú v roku 2020.

Sulík pôsobil v Európskom parlamente jedno funkčné obdobie, ako jediný predseda strany. Lídrom kandidátky SaS bude tentokrát exminister školstva Eugen Jurzyca (vtedy za SDKÚ), druhým v poradí má byť poslanec Alojz Baránik a z tretieho miesta bude kandidovať podpredsedníčka parlamentu Lucia Ďuriš Nicholsonová. O mandát sa uchádzala z prvého miesta aj v roku 2014. Vtedy ju z tretej pozície prekrúžkoval práve Richard Sulík.

V EP strana cieli na dva mandáty, tri by Sulík považoval za veľký úspech.

O príprave kandidátky do EP hovoril začiatkom januára aj šéf opozičnej strany Sme rodina Boris Kollár. Podľa neho je možné, že na kandidátke Sme rodina budú dvaja poslanci NR SR, a to Ľudovít Goga a Petra Krištúfková.

„Ja kandidovať nebudem, aj keď by to prinieslo hlasy. Lídra ešte vybratého nemáme,“ povedal Kollár. Sme rodina nie je zatiaľ členom žiadnej európskej politickej strany či frakcie.

V polovici decembra na sneme volili v tajnom hlasovaní 6 kandidátov do eurovolieb aj u kresťanských demokratov. Najviac hlasov získala Miriam Lexmann, riaditeľka bruselskej kancelárie Medzinárodného republikánskeho inštitútu, ktorá tiež po roku 2004 pôsobila ako stála predstaviteľka Národnej rady SR pri Európskom parlamente.

Slovenský parlament dostane späť komunikačný kanál na EÚ

Slovensko po rokoch obsadzuje kľúčové miesto stáleho zástupcu slovenského parlamentu pri Európskom parlamente. Post v roku 2010 zrušil Richard Sulík.

Ďalšími kandidátmi KDH budú Maroš Čaučík, riaditeľ Dobrej noviny, o ktorom sa špekulovalo ako o prezidentskom kandidátovi KDH, Miriam Kuzárová, Andrej Klapica, súčasný europoslanec Ivan Štefanec (do KDH prešiel z SDKÚ) a súčasný parlamentný asistent Anny Záborskej, Peter Stach. O poradí na kandidátke a zvyšných menách rozhodnú orgány strany neskôr.

Súčasní europoslanci KDH Anna Záborská a Miroslav Mikolášik už do EP kandidovať nebudú. KDH si po výmene vedenia zaviedlo pravidlo, podľa ktorého nemôže jeden poslanec slúžiť viac ako tri volebné obdobia po sebe.  Mikolášik aj Záborská sú europoslancami od roku 2004. KDH je členom najväčšej frakcie v EP, Európskej ľudovej strany.

Ako prvá ohlásila ešte v novembri prvé tri mená kandidátov aj nová strana Progresívne Slovensko (PS). Všetci traja kandidáti – zahraničnopolitický expert Michal Šimečka, producentka a dramaturgička Zora Jaurová a environmentalista Martin Hojsík sú zároveň podpredsedami strany PS, ktorá sa v minulom roku pridala k európskym liberálom (ALDE).

Voľby do Európskeho parlamentu sa na Slovensku budú konať v sobotu, 25. mája 2019. Občania Slovenska si budú môcť zvoliť 14 poslancov, o jedného viac ako doteraz. Dôvodom je zmena počtu europoslancov pod vplyvom odchodu Veľkej Británie z EÚ.

V roku 2014 prišlo k eurovoľbám na Slovensku historicky najnižší počet voličov, len 13, 2 %.

Podľa projekcie preferencií politických strán (Poll of Polls, december 2018) do potenciálnych ziskov v eurovoľbách by strana SMER-SD získala 4 kreslá, Sloboda a solidarita a OĽaNO po dve kreslá. Po jendom mandáte by získali Sme rodina, ĽSNS, SNS, KDH, Most-Híd a Progresívne Slovensko.