Štrasburg verzus Brusel – 1:0

 

Krátka správa

Minulý mesiac poslal predseda Európskeho parlamentu Joseph Borrell pod tlakom svojich poslancov oficiálny list Rakúskemu predsedníctvu, aby zaradilo do agendy summitu Európskej rady problém zdvojeného sídla Európskeho parlamentu.

Súčasný predseda Európskej rady a rakúsky kancelár Wolfgang Schüssel jeho žiadosť zamietol s odôvodnením, že na zmene sídla sa lídri jednohlasne nezhodnú, keďže Francúzsko je proti zrušeniu štrasburgského sídla Parlamentu. Pre Francúzov je Štrasburg symbolom francúzsko-nemeckého zmierenia a záležitosť národnej prestíže.

Viacerí poslanci Európskeho parlamentu sa vyjadrili v prospech zrušenia cestovania medzi belgickým a francúzskym mestom a sú za to, aby sa jediným oficiálnym sídlom Parlamentu stal Brusel. Švédska poslankyňa Európskeho parlamentu Cecilia Malström rozbehla internetovú petíciu za jedno sídlo Parlamentu, do ktorej sa zapojilo už viac ako pol milióna európskych občanov.

Silnú podporu pre jedno sídlo Parlamentu vyjadril aj holandský premiér Jan Peter Balkenende. Ten bol pripravený v prípade, že predseda Parlamentu v otváracom prejave vznesie požiadavku na zrušenie francúzskeho sídla, lobovať za jeho návrh.

Podpredsedníčka Európskej komisie Margot Wallström povedala na svojom blogu, že „je na rozhodnutí Parlamentu, kde sa bude stretávať“.

Borrell sa nakoniec na naliehanie rakúskeho kancelára rozhodol problém na summite nevyťahovať. Rovnako sa dohodli aj liberálni poslanci. Predsedníčka Annemie Neyts povedala, že teraz nie je pravý čas zaoberať sa týmto problémom, keďže na programe sú „omnoho závažnejšie záležitosti“.

Ročné náklady na dvojité sídlo Európskeho parlamentu sa odhadujú až do výšky 200 miliónov eur.