Straussa-Kahna zbavili obvinení

Zdroj: TARS (AP Photo/Burhan Ozbilici)

Po troch mesiacoch palcových titulkov v novinách na oboch brehoch Atlantiku, ktoré vyvolalo obvinenie chyžnej, že sa ju Strauss-Kahn pokúsil znásilniť v hotelovej izbe a nútil ju k orálneho sexu, sa žalobcovia rozhodli stiahnuť obvinenia. Vo výpovedi chyžnej sa totiž ukázali viaceré nezrovnalosti a jej dôveryhodnosť je teda otázna.

Strauss-Kahn opustil súdnu sieň s úsmevom v sprievode manželky Anne Sinclairovej. Vo svojom stanovisku uviedol, že jeho život sa stal nočnou morou a k prípadu už nemá čo povedať. „Teším sa na návrat do mojej krajiny, ale najprv sa musím postarať o pár drobných záležitostí. Rozsiahlejšie o tom budem diskutovať inokedy,“ povedal reportérom.

Newyorskí žalobcovia v pondelok vyhlásili, že prestali dôverovať slovám chyžnej Nafissatou Diallo, 32-ročnej imigrantky z Guiney. Podľa nich opakovane klamala pri odpovediach na otázky týkajúce sa jej minulosti a toho, čo sa stalo v hotelovej izbe. Bývalý šéf MMF všetky obvinenia odmietal už od začiatku.

Ešte pred vypuknutím škandálu bol favoritom pred nadchádzajúcimi voľbami francúzskeho prezidenta. Štyri dni po zatknutí 14. mája sa vzdal postu šéfa MMF a jeho politické sny sa rozplynuli.

Politická budúcnosť?

Analytici pochybujú, že sa Strauss-Kahn pokúsi získať prezidentské kreslo vzhľadom na pošramotenú povesť. Francúzski socialisti, ku ktorým patrí, stiahnutie obvinení uvítali a dúfajú, že sa čo najrýchlejšie zapojí do verejného života, kde sú podľa nich veľmi potrebné jeho expertné poznatky o globálnej ekonomike.

Jeden zo šiestich kandidátov v októbrových socialistických primárkach François Hollande uviedol, že bez ohľadu na to, čo sa hovorilo, muž so schopnosťami, aké má Strauss-Kahn bude v najbližších mesiacoch a rokoch pre krajinu užitočný a je na jeho rozhodnutí, či bude kandidovať.

Rýchly comeback vo Francúzsku však zrejme nehrozí. Detaily prípadu Francúzov šokovali a fascinovali zároveň, a jeho reputácia utŕžila tvrdú ranu a podpora v prieskumoch verejnej mienky sa vytratila.

Strauss-Kahn okrem toho stále čelí dvom občianskoprávnym žalobám – nielen zo strany chyžnej, ale aj francúzskej novinárky spisovateľky Tristane Banonovej, ktorá tvrdí, že ju napadol počas interview v roku 2003.

(EurActiv/Reuters)