Sturgeon, Khan: koalícia proti tvrdému Brexitu?

Nicola Sturgeon a Jean-Claude Juncker. AP Photo/Geert Vanden Wijngaert

Škótska prvá ministerka Nicola Sturgeon sa pokúsi zjednotiť opozíciu voči „tvrdému Brexitu“. Londýnski finančníci sa spoliehajú na starostu Sadiq Khana.

Britská premiérka Theresa May de facto oznámila, že krajina smeruje k „tvrdému Brexitu“ – vystúpeniu nie len z EÚ, ale aj jednotného trhu. Šéfka škótskej autonómnej vlády Nicola Sturgeon na konferencii Škótskej národnej strany (SNP) označí túto cestu za „ekonomickú nezodpovednosť“.

„(Konzervatívci) využívajú (výsledok referenda) ako zásterku pre tvrdý Brexit, na ktorý nemajú mandát – no ktorý chcú nanútiť, bez ohľadu na zničujúce dôsledky“, povie na dnešnej konferencii.

„Brexit sa stal toryovským Brexitom… Predpokladám, že mnohí z tých, čo hlasovali za odchod, sa teraz pozerajú na rétoriku a kroky (britskej vlády) a myslia si, „za toto som nehlasoval“.“

Nicola Sturgeon vedie SNP, ktorá v škótskej politike dominuje. Vedie autonómnu vládu a kontroluje 56 z 59 kresiel, ktoré má v britskom parlamente Škótsko. Vyhlásila, že sa pokúsi zjednotiť skupinu poslancov od Labouristov, Liberálnych demokratov, aj niektorých členov Konzervatívnej strany, aby zabránila „tvrdému Brexitu“.

Slabá vládna väčšina, nejednotná opozícia

Premiérka Theresa May označila kontrolu migrácie za prioritu rokovaní o vystúpení z EÚ. To de facto znamená tvrdý Brexit – európski lídri opakovane zdôrazňujú, že bez voľného pohybu osôb nemôže byť prístupu na spoločný trh.

Britská konzervatívna vláda má v 650-člennom parlamente tesnú väčšinu šestnástich hlasov. Zjednotenie opozície však môže byť komplikované. Labouristickú stranu zamestnáva vlastný vnútorný konflikt, keď sa väčšina poslaneckého klubu postavila proti lídrovi Jeremymu Corbynovi, podporovanému členskou základňou.

Okrem toho, odchod z EÚ nepodporili len voliči konzervatívcov. Priaznivcov mal u labouristov, aj voličov SNP.

Brexit – cesta k nezávislému Škótsku?

Bezprostredne po júnovom referende sa rozbehli špekulácie, že Brexit povedie k odtrhnutiu Škótska. Odchod z EÚ nie je populárny ani medzi tými Škótmi, ktorí pred dvoma rokmi hlasovali proti nezávislosti.

Podľa prieskumov však podpora nezávislosti zatiaľ nerastie. SNP však tvrdí, že opakovanie referenda o nezávislosti je jednou z možností v prípade Brexitu.

Šampión londýnskej City

Obavy z tvrdého Brexitu má aj londýnsky biznis. Obmedzenie voľného pohybu pracovnej sily a vystúpenie z jednotného trhu by negatívne postihlo finančné inštitúcie, aj ďalšie firmy v britskom hlavnom meste.

Záchranu hľadajú u londýnskeho labouristického starostu Sadiq Khana, ktorý vystupuje otvorene proti postupu vlády. Khan nemá žiadnu formálnu právomoc vstupovať do rokovaní o Brexite, viacerí predstavitelia biznisu však pre neho žiadajú „miesto za stolom“.

Severné Írsko, Gibraltár…

Znepokojené hlasy sa ozývajú aj z iných častí Veľkej Británie. Severné Írsko sa obáva dôsledkov prípadného vystúpenia z jednotného trhu: cez jeho hranicu s Írskom prechádza denne veľké množstvo ľudí za prácou, obchod s Írskom je pre niektoré časti hospodársky vitálny.

Špeciálny štatút žiada aj Gibraltár. Až 96% obyvateľov tejto malej, no strategicky dôležitej, britskej enklávy na juhu Španielska hlasovalo za zotrvanie v EÚ. Podľa jeho hlavného ministra Fabiana R. Pickardo, hranicu medzi Španielskom a Gibraltárom prekročí denne kvôli práci 12 000 ľudí.

Na rozdiel od zvyšku Británie, Gibraltár to nepovažuje za „špinavé prisťahovalectvo“, ale za „nevyhnutný prístup k pracovnej sile, vďaka ktorej naša ekonomika funguje“, povedal Pickardo včera (12. októbra) na konferencii organizovanej spoločnosťou APCO.

Podľa Pickarda by mohlo mať teritórium špeciálny status, odlišný od zvyšku Británie, ktorý by umožňoval uplatňovať slobodu pohybu osôb. „Riešenie dobré pre Európu môže zahrnúť Gibraltar do účasti na týchto oblastiach (štyri slobody) bez toho, aby sme sa nazývali členom, podobne ako Andorra, Lichtenštajnsko, San Marino a iné územia.“