Štyria z piatich Európanov: Narúšatelia právneho štátu nemajú dostávať európske peniaze

Väčšina Európanov súhlasí s podmieňovaním eurofondov aj Fondu obnovy dodržiavaním zásad právneho štátu. [EC/Piero Cruciatti]

Vyše 80 percent občanov Európskej únie a 74 percent Slovákov sa v prieskume verejnej mienky vyslovilo za podmienenie prístupu k financiám EÚ dodržiavaním zásad právneho štátu a demokratických hodnôt. Vyplýva to z augustového prieskumu Eurobarometra.

Predseda europarlamentu David Sassoli v tejto súvislosti upozornil, že europarlament trvá na tom, že prostriedky EÚ určené na obnovu po koronakríze by sa nemali poskytovať vládam, ktoré nerešpektujú základné demokratické hodnoty či zásady právneho štátu.

„Prieskum potvrdzuje, že drvivá väčšina občanov EÚ sa s tým stotožňuje. Ak niekto sústavne podkopáva hodnoty EÚ, nemal by očakávať prostriedky EÚ,“ odkázal v správe pre médiá.

Eurokomisia brzdí aj poľský plán obnovy, chce vidieť zlepšenie právneho štátu

Európska komisia už deväť mesiacov odmieta Poľsku a Maďarsku za ovplyvňovanie súdnictva zastaviť eurofondy. Miesto toho volí cestu, ktorá aj podľa odborníkov môže zabolieť viac – neschválenie miliardových reformných balíčkov.

Prieskum naznačil, že verejnosť podporuje snahy o transparentnosť a efektívnu kontrolu vynakladania prostriedkov EÚ, ktoré by mali byť použité na obnovu v rámci programov EÚ budúcej generácie (NGEU).

V priemere 53 percent občanov EÚ a 54 percent Slovákov sa stotožňuje s požiadavkou účinnej kontroly čerpania financií Únie, ďalších 32 percent občanov EÚ a 31 percent občanov SR s ňou skôr súhlasí. Nesúhlas vyjadrilo osem percent občanov EÚ a deväť percent Slovákov.

Celkovo štyria z piatich občanov EÚ (81 percent) súhlasia s tým, aby EÚ poskytovala finančné zdroje svojim členom len pod podmienkou, že ich vlády budú uplatňovať zásady právneho štátu a demokratické princípy. Na Slovensku s tým súhlasí 74 percent percent opýtaných.

Dôvera Slovákov v Úniu je najvyššia za desať rokov

Európskej únii dôveruje 50 percent Slovákov, naposledy bol takýto výsledok v roku 2011. Od minulého leta sa kredibilita inštitúcie dvihla v 23 členských štátoch vrátane Slovenska, kde stúpla o päť percentuálnych bodov. Ukázal to najnovší eurobarometer.

Respondenti zareagovali pozitívne na program obnovy EÚ v hodnote 800 miliárd eur. Až 60 percent opýtaných sa domnieva, že NGEU pomôže ich krajine vyrovnať sa s hospodárskymi a sociálnymi škodami spôsobenými pandémiou. Na Slovensku tomu verí 55 percent obyvateľov.

Programy z národných plánov obnovy podľa väčšiny respondentov pomôžu ich krajinám lepšie sa pripraviť na budúce výzvy – na úrovni EÚ je o tom presvedčených 59 percent ľudí, na Slovensku 57 percent občanov. V tejto súvislosti má z Únie pozitívny celkový dojem 53 percent Európanov, negatívny prevažuje u 19 percent jej obyvateľov. Na Slovensku vníma Úniu pozitívne 43 percent a negatívne 25 percent respondentov.

Prieskum však poukázal na obavy občanov viacerých členských štátov, že ich národné vlády nedokážu správne využiť prostriedky EÚ určené na obnovu. Vo všeobecnosti svojej vláde dôveruje 45 percent občanov EÚ a 41 percent má pochybnosti. Na Slovensku vláde v tomto smere dôveruje len 26 percent občanov, o jej schopnosti správne využiť prostriedky z plánu obnovy pochybuje až 60 percent opýtaných.

Piaty najväčší pomer v Únii: Pandémia ovplyvnila príjem 40 percentám Slovákov

Dopady na svoje osobné financie kvôli koronavírusu už vidí 40 percent Slovákov, v priemere Únie je to iba 32 percent. Väčšina Slovákov si tiež myslí, že ekonomická cena opatrení prevýšila ich prínos k ochrane zdravia. Ukázal to nový eurobarometer.

Pri otázke týkajúcej sa politických priorít, teda oblastí, ktorými by sa mal EP zaoberať prednostne, väčšina respondentov – 40 percent na Slovensku a 43 percent v celej EÚ – uviedla boj proti klimatickým zmenám.

Medzi ďalšie priority by podľa občanov mali patriť: opatrenia na boj proti chudobe a sociálnemu vylúčeniu; verejné zdravotníctvo; podpora hospodárstva a tvorba nových pracovných miest; boj proti terorizmu a organizovanému zločinu; ľudské práva – v rámci EÚ aj celosvetovo; demokracia a zásady právneho štátu; spravodlivá a udržateľná agropolitika; budúcnosť Európy a migračná a azylová politika. Pre občanov SR sú hlavné priority: klíma, boj proti chudobe a zdravotníctvo.

Prieskum Eurobarometer bol vykonaný v dňoch 17. – 25. augusta v online prostredí na vzorke 26.459 respondentov vo veku 15 a viac rokov z 27 členských štátov EÚ.

<

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte