Súčasná vláda odsúva Poľsko na okraj Európy, myslí si Macron

Premiérka Szydlová v poľskom parlamente. FOTO: TASR/AP

Macron počas návštevy Bulharska v piatok ostro kritizoval poľskú vládu, ktorá je odhodlaná blokovať reformu smernice EÚ o vysielaní pracovníkov do zahraničia. Toto označil ako „názorný príklad chýb“ poľskej vlády. Poľsko sa s Európskou úniu sporí aj o svoju reformu súdnictva či ťažbu dreva v unikátnom pralese.

„Európa je vybudovaná na verejných slobodách, ktoré Poľsko porušuje.“ vyhlásil. „Samo seba odsúva na okraj budúcej histórie Európy.“

Poľská premiérka: Mal by sa starať o vlastnú krajinu

Szydlová v reakcii pre poľský server wPolitice nazvala Macronove slová „arogantnými“ a zároveň mu odporučila zdržanlivosť vo výrokoch.

„Jeho arogantné výroky možno vyplývajú z nedostatku politických skúseností – ktoré vnímam s istým porozumením, ale očakávam, že tieto nedostatky rýchlo napraví a v budúcnosti bude zdržanlivejší. Čo sa týka vysielania pracovníkov, Poľsko a stredná Európa obhajujú zásady spoločného trhu, pričom Francúzsko sa svojimi aktivitami snaží rozobrať jeden z pilierov EÚ,“ povedala poľská premiérka a Macronovi „poradila“, aby sa viac než o kritiku iných vlád zaujímal o záležitosti svojej vlastnej krajiny.

„Možno bude potom schopný dosiahnuť rovnaké hospodárske výsledky a rovnakú úroveň bezpečnosti pre svojich občanov ako Poľsko,“ poznamenala Szydlová.

https://euractiv.sk/rozhovory/spravodlivost-a-vnutro/poradca-polskej-vlady-pozicia-komisie-je-smiesna/

Poľsko neodpovedalo na výzvu Komisie

Európska komisia dala 26. júla Varšave mesiac na ukončenie „systematického ohrozovania“ vlády zákona a informovanie exekutívy EÚ o krokoch na úpravu reforiem súdnictva. Kontroverzné reformy z dielne pravicovej vládu vyvolali v Poľsku vlnu protestov a podľa Bruselu ohrozujú nezávislosť justície.

„Pokiaľ viem, zatiaľ sme nedostali odpoveď,“ povedal hovorca Komisie pre AFP. Dodal, že Komisia sa v pondelok 28.8 stretne a bude sa problémom zaoberať.

Poľský minister zahraničných vecí AFP povedal, že podľa neho „ak konečný termín pripadá na deň pracovného pokoja, lehota končí prvý pracovný deň po tomto termíne.“ Neskôr dodal, že v pondelok odpoveď pošle.

Pohár trpezlivosti preteká

Napätie medzi Bruselom a Varšavou sa stupňuje od roku 2015, kedy vládnuca strana Právo a spravodlivosť ohlásila reformu ústavného súdu. Podľa EÚ sú kroky poľskej vlády ohrozením demokracie nielen v Poľsku, ale v celej Únii.

Spor by sa mohol dostať až na Súdny dvor EÚ, prípadne viesť k pokute. Brusel už dávnejšie pohrozil Poľsku aj najtvrdším postupom – aktiváciou článku 7 Lisabonskej zmluvy. To by mohlo viesť k pozastaveniu členských práv, napríklad možnosti hlasovania v Rade EÚ.

https://euractiv.sk/clanky/vysehradska-skupina/komisia-zacina-voci-polsku-pravne-konanie/

V sobotu 26.augusta nemecký týždenník Der Spiegel informoval, že ak sa Poľsko neprispôsobí, predseda Európskej komisie Jean-Claude Juncker bude za odobratie hlasovacích práv.

Rôzne problémy

Podľa Komisie je v súčasnosti najväčšou hrozbou nezávislosti justície „právomoc ministra spravodlivosti podľa vlastného uváženia rozhodovať o predĺžení mandátu sudcov, ktorí dosiahli dôchodkový vek, ako aj prepúšťať a vymenovávať predsedov súdov.“

Obavy sa týkajú aj „diskriminácie na základe pohlavia“. Sudkyne majú totiž odchádzať do dôchodku vo veku 60 rokov, sudcovia ako 65-ročný.

EÚ tiež varovala Poľsko, aby rešpektovalo zákaz ťažby dreva v Bielovežskom pralese a nedávalo tak Bruselu ďalší dôvod na podniknutie právnych krokov.

https://euractiv.sk/clanky/zivotne-prostredie-europske-fondy/polsko-planuje-rubat-v-unikatnom-bielovezskom-pralese/