Sulík: Byť v jadre EÚ by bolo pre Slovensko nevýhodné

Sulik

Richard Sulík, zdroj: Európsky parlament

Europoslanec a predseda strany SaS Richard Sulík by najradšej videl budúcnosť Európskej únie podľa scenáru číslo štyri – teda aby Únia robila menej, ale efektívnejšie. Reálnejší je však podľa neho scenár číslo tri (dvojrýchlostná Európa), v ktorom by ale Slovensko nemalo byť v jadre, povedal cez víkend v relácii RTVS o 5 minút 12.

„Také jadro oželiem“

V dvojrýchlostnej Európe by bolo pre Slovensko nevýhodné, aby bolo v skupine viac integrovaných štátov. Byť v jadre by bolo podľa Sulíka nevýhodné, ako v prípade gréckej krízy, keď Slovensko muselo prispieť dvoma miliardami eur.

„Také jadro oželiem, vôbec tam nemusíme ísť,“ povedal europoslanec.

SaS navrhuje vrátenie časti kompetencií členským štátom, odbúravanie bariér podnikania a zdôrazňuje štyri slobody – voľný pohyb osôb, tovaru, služieb a kapitálu.

Čítajte aj: Biela kniha o budúcnosti EÚ v kocke

Bugár chce vplyvné Slovensko

Podpredseda parlamentu a šéf strany Most-Híd Béla Bugár naopak považuje členstvo Slovenska v jadre alebo v prvej lige EÚ za dôležité.

Slovensko bude takto podľa neho schopné ovplyvňovať dôležité rozhodnutia, ktoré sa ho týkajú, napríklad o kvótach alebo hospodárskych otázkach. „Je tam oveľa viac vecí, ktoré buď ovplyvníme, keď sme pri stole, alebo oni rozhodnú o nás bez nás,“ povedal Bugár.

Dve ponaučenia z brexitu

Brexit môže mať podľa Bugára negatívny vplyv na slovenské hospodárstvo, zamestnávateľov a ich zamestnancov ako aj sociálne istoty Slovákov v Británii a Britov v Európe.

V brexite vidí dve ponaučenia. „Počas kampane pred referendom o brexite odzneli samé klamstvá. Na ich základe sa 52 percent voličov rozhodlo, ako sa rozhodlo. Ak aj tu bude zaznievať, že za všetko môže EÚ, že pre nás to je nesloboda, ako to počúvam od niektorých kolegov, môže to rovnako dopadnúť tu aj hocikde inde,“ povedal Bugár.

Druhým ponaučením je podľa jeho slov, aby EÚ pozornejšie počúvala hlasy iných členských štátov, ako to bolo napríklad v prípade kvót. Pokiaľ ide o ďalší vývoj vzťahov s Britániou, je potrebné najprv rokovať o podmienkach, za akých vystúpi, a následne o ďalšej spolupráci.

Strata pre EÚ

Sulík považuje brexit za stratu pre EÚ. „EÚ veľa stratí. Stratí stáleho člena Bezpečnostnej rady OSN, atómovú moc, ekonomiku, ktorá je veľká ako 20 najmenších ekonomík EÚ, a krajiny ako Nemecko, Holandsko, Fínsko stratia partnera, s ktorým mali blokačnú minoritu,“ myslí si europoslanec.

Po odchode Británie bude podľa neho väčší tlak na vyššiu mieru integrácie.