Sulík vyčíta Macronovi presídľovanie utečencov, o ktorom nehovoril

Richard Sulík (SaS, ECR) [TASR/Michal Svítok]

Šéf SaS tvrdo kritizoval francúzskeho prezidenta za prejav v Európskom parlamente. Nepozdáva sa mu snaha Emmanuela Macrona zaviesť európske environmentálne dane. Za „najnebezpečnejšie” však považuje jeho plány v oblasti migrácie.

Doplnené o linky na reakcie R. Sulíka a redakcie pod článkom.

Slovenskí europoslanci vnímajú utorňajší (17. apríla) prejav francúzskeho prezidenta Emmanuela Macrona v pléne Európskeho parlamentu, v ktorom predstavil svoje vízie o budúcnosti EÚ, v súlade so svojim politickým presvedčením a členstvom v jednotlivých politických frakciách. Francúzskeho prezidenta neváhali kritizovať.

Najkritickejší však bol Richard Sulík (SaS, ECR). Po tom, ako Macrona pochválil za domáce reformy, odsúdil jeho výzvu na európske environmentálne dane či vyššie zdanenie digitálnych gigantov.

„Najnebezpečnejšie sú však predstavy Emmanuela Macrona v oblasti migrantov,” povedal europoslanec a šéf slovenskej opozície vo videu na svojom Facebooku. „Tam sa dožaduje európskej zvrchovanosti, aby mohlo dôjsť k spoločnej azylovej politike a k presídľovaniu,” interpretoval Macronov prejav Sulík. „Dobre ste počuli k presídľovaniu,” zopakoval šéf SaS.

Macron o presídľovaní nehovoril

Sulík ďalej vo videu zdôraznil, že „prílev migrantov z arabského sveta považujem za ohrozenie našej kultúry, stačí sa pozrieť napríklad na Francúzsko a bude mimoriadne dôležité sa takémuto prílevu ubrániť.”

Francúzsky prezident sa v Európskom parlamente dožadoval „vnútornej a vonkajšej solidarity”. Zároveň sa však vyhol výzvam na presídľovanie žiadateľov o azyl v podobe migračných kvót.

Európu podľa Macrona ohrozujú neliberálne demokracie

Francúzsky prezident ohlásil v Európskom parlamente zvýšenie príspevku do európskeho rozpočtu a finančnú pomoc samosprávam, ktoré sa rozhodnú prijať migrantov.

V prejave navrhol finančný mechanizmus pre samosprávy, ktoré sa rozhodnú prijať migrantov. Predstavil ho ako kompromis pre ďalšie rokovania o európskej azylovej legislatíve, ktoré sa zasekli práve na neochote východných členov Únie prijať migračné kvóty. Tie už Francúzsko dlhšiu dobu neobhajuje.

Štefancovi chýbali konkrétne riešenia

Poslanec Ivan Štefanec (KDH, EĽS) povedal, že prezident SR Andrej Kiska vlani v novembri zožal v Štrasburgu väčší potlesk ako teraz Macron.

„(Macron) Hovoril o osobnej slobode a potrebe väčšej spolupráce v EÚ, na druhej strane hovoril len o princípoch a nie o riešeniach,” uviedol Štefanec.

Podľa vlastných slov s Macronom súhlasí v tom, že základy budúcnosti Európy musia byť založené na potrebe viac počúvať ľudí a na väčšej spolupráci. Štefancovi však chýbajú konkrétne riešenia otázok, ako je napríklad harmonizácia daní, ktorá by bola podľa neho pre Slovensko nebezpečná. Slovenský poslanec naopak súhlasí s víziou posilnenia spoločnej meny a s vytvorením bankovej a kapitálovej únie. Zároveň však nechce, aby o platoch ľudí rozhodovali politici.

Macronova veľká reforma eurozóny naráža na odpor Berlína

Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo svojom utorkovom prejave (17. apríla) pred europoslancami opäť hovoril o potrebe reformy eurozóny. Jeho návrhy sa však nepozdávajú novému nemeckému ministrovi financií Olafovi Scholzovi ani konzervatívcom Angely Merkelovej.

Beňová čakala viac sociálnej Európy

Monika Beňová (Smer-SD, S&D) podľa vlastných slov čakala, že Macron bude hovoriť viac o sociálnej Európe, o tom, aké majú postavenie zamestnanci”. Dodala, že v členských krajinách ako je aj Slovensko, zamestnanci stále čelia tomu, že za rovnakú prácu dostanú menšiu mzdu.

„Ak hovoríme o bankovej únii a iných veľkých spoločných témach, tak spoločnou má byť aj sociálna politika,” spresnila. Macronov prejav označila ako optimistický a zameraný v prospech občanov. Podľa nej však národné egoizmy, o ktorých hovoril Macron, skôr narastajú, ako by boli na ústupe. To sa podľa nej zrejme prejaví aj v najbližších mesiacoch, keď sa bude debatovať o tvorbe dlhodobého rozpočtu EÚ.

„Čaká nás veľká diskusia, z ktorej bude jasné, či členské štáty vnímajú Úniu ako celok a či sa zamerajú skôr na svoje národné záujmy,” upozornila.

Zala chce silnejšiu európsku suverenitu

Beňovej kolega z frakcie Boris Zala tvrdí, že Macron ho svojím prejavom neprekvapil ani nezaskočil, lebo pozná jeho predstavu európskej suverenity.

Macron chce podmieniť prístup k eurofondom harmonizáciou daní

Prejav francúzskeho prezidenta o budúcnosti Európy vyvolal v Berlíne zmiešané reakcie.

„To je realita, ktorú si my málo pripúšťame, že nemáme len národnú suverenitu, ale aj tú európsku. Čo je upravené aj v Lisabonskej zmluve,” upozornil.

Súhlasí s posilňovaním tejto európskej suverenity, ktorú Macron uviedol napríklad pri otázkach spoločnej európskej obrany, ale aj ochrany zdravia či sociálneho zabezpečenia. „Potrebujeme pracovať na spoločných projektoch ako vypracovať koncept sociálnej Európy,” dodal Zala.

 

Reakciu europoslanca Richarda Sulíka na článok nájdete tu:
https://www.facebook.com/RichardSulik/videos/1696171837129204/
Vysvetlenie EURACTIV nájdete tu:
https://www.facebook.com/euractiv.sk/posts/10155481706662371

Partner

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Sledujte

Legitimate, Effective and Visible European integration - LovEU

Aktuálne informácie

Obsahový partner