Summit 16+1: Čína sa chce ďalej otvárať svetu. Ťažiť z toho môže aj Slovensko

Predseda Európskej rady Donald Tusk a čínsky premiér Li Kche-čchiang na stretnutí v Bruseli. [Olivier%20Hoslet/EPA]

Čína zostáva otvorená obchodu so zahraničnými partnermi a profitovať môže len z ekonomicky silnej Európy, uviedol čínsky premiér na summite 16+1. Zároveň chce užšie vzťahy s východoeurópskymi krajinami, z ktorých by mohlo profitovať aj Slovensko.

Čínsky premiér Li Kche-čchiang v sobotu (7.júla) na summite „16+1“ (formát krajín strednej a východnej Európy a Číny) vyhlásil, že Čína bude aj naďalej otvárať svoje trhy a uskutoční ďalšie reformy, ktoré doteraz pomohli zrýchliť jej ekonomiku. Poskytne tak nové príležitosti členským krajinám Európskej únie a štátom z chudobnejšej časti bloku.

„Je to obojsmerný obchod,“ povedal Li. „…Otváranie (trhov) bolo kľúčovou hnacou silou čínskych reforiem.“ Čína chce teda pokračovať v „otváraní sa“ svetu, čo zahŕňa aj lepší prístup na trh pre zahraničných investorov.

Drak prichádza z východu: Sme na neho pripravení?

Slovensko nie je pripravené na vzťahy s čoraz mocnejšou Čínou. Týchto desať krokov to pomôže zmeniť.

Summitu v Sofii sa okrem členských krajín EÚ zúčastnili aj Albánsko, Bosna a Hercegovina, Macedónsko, Čierna Hora, Srbsko a niektoré členské krajiny Únie, ktoré sú súčasťou tohto regiónu.

Dôležitosť dobrých vzťahov

Na politickej úrovni sa konali hlavne dvojstranné stretnutia so všetkými lídrami východných krajín. Čínsky premiér ale ubezpečoval, že jeho snaha získať priazeň Pobaltia a Balkánu nepoškodí Úniu ako celok. Rozdeľovanie Európy nie je podľa neho v záujme Pekingu.

„Ak bude Európa oslabená, bude to zlá správa pre Čínu, nie naopak,“ povedal Li. „Táto platforma (summit 16 + 1) musí byť zachovaná. A musí byť transparentná,“ uviedol čínsky premiér.

Čína v súčanosti čelí zostrujúcemu sa obchodnému sporu s administratívou amerického prezidenta Donalda Trumpa. Napätie medzi Pekingom a Washingtonom môže vyústiť až do globálnej obchodnej vojny. Obe krajiny už voči sebe navzájom prijali colné opatrenia v hodnote 34 miliárd dolárov.

Z vyhlásení Liho na summite preto bolo cítiť snahu neporušiť dobré vzťahy s Európskou úniou,  Pri návšteve Sofie dbal na to, aby zdôraznil podporu Číny pre európsku integráciu ako aj jej pravidlá v oblasti obchodu a verejného obstarávania.

„16+1 je formát, ktorého cieľom je posilniť Európu,“ uviedol bulharský premiér Bojko Borisov. „Poskytuje viac príležitostí tým, ktorí sa k Únii pripojili neskôr, na to, aby sa rýchlejšie vyrovnali (ostatným krajinám).“

Doplnkový formát

V podobnom duchu sa po summite vyjadroval aj slovenský predseda vlády Peter Pellegrini (Smer-SD). Formát 16+1 podľa Pellegriniho nemá slúžiť ako spôsob narúšania jednoty EÚ, lídri krajín sa zhodli, že ide o doplnkový formát, ktorý má povzbudiť ostatné krajiny v rozvoji. Súčasne však podotkol, že Čína ako globálny hráč je veľmi aktívna najmä v krajinách západného Balkánu.

„Pokiaľ nebudeme aktívni my, ako Európska únia, a nedáme perspektívu krajinám západného Balkánu s jasným signálom, kedy sa môžu stať riadnymi členmi Európskej únie, tak, samozrejme, sú tam aktívne iné veľmoci, ako je Čína, Rusko alebo Turecko,“ dodal.

Pellegrini ocenil čínsku snahu otvoriť svoj trh. Podľa neho to dáva dobrý predpoklad na to, aby sa Slovensku podarilo distribuovať kvalitné potravinárske výrobky aj na čínskom trhu. Táto téma zaznela aj na bilaterálnom stretnutí slovenského a čínskeho premiéra.

Investície do rozvojových projektov

Na summit boli pozvaní aj oficiálni predstavitelia Európskej únie, Svetovej banky a Európskej banky pre obnovu a rozvoj. Čínsky premiér povedal, že účasť týchto organizácií na spoločnom financovaní projektov v strednej a východnej Európe je viac než vítaná.

Čína zároveň prisľúbila miliardy dolárov na rozvojové projekty v regióne ako súčasť svojej iniciatívy „Belt and Road Initiative“ (BRI, známej aj ako Nová hodvábna cesta), v rámci ktorej chce vybudovať nové exportné trhy.

Až vyschnú eurofondy, prinesie „lepšie“ zajtrajšky Čína?

Presmerovanie eurofondov zo strednej Európy do južných členských štátov posilní vplyv Číny v EÚ, píše MATEJ ŠIMALČÍK.

Minulý mesiac dokončilo Maďarsko spolu s Čínou časový plán pre výstavbu železničného spojenia medzi Budapešťou a Belehradom. Investície však nesplnili očakávania.

Rovnako chce Peking financovať Centrum globálneho partnerstva v Sofii, ktoré by čínskym spoločnostiam pomohlo pochopiť a dodržiavať európske pravidlá trhu.

Bulharsko zase dúfa, že summit pomohol zabezpečiť finančné prostriedky na vybudovanie novej infraštruktúry, najmä na Balkáne. Tá naďalej zaostáva za bohatšími západoeurópskymi krajinami.

Na summite 16+1 sa podpísalo približne 18 bilaterálnych dohovorov a memoránd, no žiadna zásadná zmluva.

V rovnakom čase sa viac ako tisíc podnikateľov z Číny a strednej a východnej Európy zúčastnilo ekonomického fóra, na ktorom sa snažili uzatvoriť dohody v oblasti obchodu, technológií, infraštruktúry, poľnohospodárstva a cestovného ruchu.

Šanca aj pre Slovensko

Podľa slovenského premiéra Čína prejavila veľký záujem aj o financovanie rôznych projektov na Slovensku. Predmetom rozhovorov bola aj možnosť financovania širokorozchodnej železnice.

Premiér však zdôraznil, že pre Slovensko je dôležité, aby malo vo svojich rukách takú dôležitú infraštruktúru, akou širokorozchodná trať je. „Preto je možné uvažovať o spolupráci s Čínou len vo forme financovania, to znamená preúverovania alebo nejakým iným spôsobom pomoc pri financovaní,“ upozornil.

Číňania dostali zelenú. Chorvátsko bude mať nový most do Dubrovníka

Chorvátsky úrad pre verejné obstarávanie súhlasil 26. marca s ponukou čínskej spoločnosti na výstavbu mosta, ktorý spojí najjužnejší cíp Chorvátska so zvyškom krajiny. Projekt financuje Európska únia.

Vlastníctvo by tak podľa neho malo zostať v rukách investorov, teda Slovenskej republiky, prípadne Rakúska, Ukrajiny a Ruska, ak pôjdu do projektu spoločne. Projekt má podľa predsedu vlády hodnotu sedem až osem miliárd eur.

Zaujímavým pre čínskych investorov môže byť aj projekt vysokorýchlostnej železnice, ktorá by spájala Varšavu, Bratislavu a Budapešť, myslí si Pellegrini. Tento projekt bol avizovaný na summite v Budapešti.