Summit: Bombardované Aleppo a (ne)integrácia Ukrajiny

Asociačná dohoda s Ukrajinou, Aleppo, sankcie

Robert Fico, Donald Tusk a Jean-Claude Juncker na záverečnej tlačovej konferecii, (zdroj: Európska rada)

Jedným z konkrétnych bodov summitu bola asociačná dohoda s Ukrajinou, ktorú Holanďania v apríli tohto roku odmietli v referende.  EÚ je napriek tomu odhodlaná dohodu pretlačiť z „geopolitických“ dôvodov.

Holandský premiér Mark Rutte dokonca vyhlásil, že neschopnosť uzavrieť dohodu by bola „obrovským darom pre Rusko“.

Za ústupky, ktorými sú jasné odmietnutie Ukrajiny ako kandidáta na vstup do EÚ či odmietnutie otvoriť pracovný trh, sľubuje Rutte snahu pretlačiť asociačnú dohodu na domácej pôde.

Do záverov štvrtkovej Európskej rady sa napokon dostalo stanovisko, že podpis asociačnej dohody Ukrajine neudeľuje štatút kandidátskej krajiny teraz, ani v budúcnosti. Nezakladá žiadne predpoklady pre záruky v oblasti bezpečnosti, voľného pohybu osôb ani ďalšiu finančnú podporu.

Predseda Európskej rady Donald Tusk na tlačovej konferencii po skončení rokovania uviedol: „Dnes sme urobili všetko, čo sme mohli, aby sme zachránili asociačnú dohodu, ktorú už ratifikovalo 27 členských štátov a Európsky parlament.“ Dodal, že sa účastníci summitu pokúsili odpovedať na všetky obavy, ktoré v aprílovom referende vyjadrili holandskí občania.

Čítajte viac: Holandský návrh dohody s Ukrajinou neteší všetkých

Ďalších šesť mesiacov sankcií za anexiu Krymu a podporu povstalcov na východe Ukrajiny schválili lídri bez odporu kritikov.

Premiér Robert Fico vyhlásil, že z jeho pohľadu je dôležité, že sa do záverečného textu summitu dostalo slovné spojenie efektívna solidarita. Pre TASR ďalej vysvetlil: „Minimálne sme presvedčili ostatných, hoci existujú na to rôzne názory, že solidarita sa dá prejaviť aj inak ako len okamžitým akceptovaním povinných kvót.“

Naráža tým na túto vetu zo záverov: “Spoločným cieľom ostáva účinné uplatňovanie zásad zodpovednosti a solidarity”. Nejde teda o podporu Slovenskom presadzovaného špecifického prístupu k reforme azylového systému a dublinského nariadenia.

Závery konštatujú, že debata o Spoločnom európskom azylovom systéme vykazuje isté zbližovanie názorov, no proces bude pokračovať minimálne počas nadchádzajúceho maltského predsedníctva.

Ihneď po pasáži o účinnom uplatňovaní prinícpov solidarity sa v záveroch nachádza výzva pre členské štáty, aby zintenzívnili svoju snahu o relokáciu utečencov na základe už skôr schválených tzv. dočasných kvót, s ktorými Slovensko nesúhlasí.

Členské štáty si podľa Fica uvedomujú potrebu nájsť riešenie, ktoré sa bude uplatňovať po septembri 2017, kedy vyprší platnosť kvót pre rozdeľovanie utečencov. Spoločné nie kvótam vraj rovnako vyjadruje celá Vyšehradská skupina.

Únia nevie Sýrii pomôcť tak, ako by chcela

Donald Tusk priznal, že v prípade Sýrie sú možnosti EÚ obmedzené a únia nie je efektívna tak, ako by mala byť.

„Viem však, kto je dostatočne efektívny, pri bombardovaní,“ poznamenal predseda ER.

Únia sa na sankciách v súvislosti s bombardovaním sýrskeho Aleppa nezhodla, ale lídri sa k nim údajne čoraz viac prikláňajú. Do záverov Európskej rady sa zatiaľ dostalo len odsúdenie, ktoré ako vinníkov spomína Assadov režim, Rusko a Irán.

Pred summitom sa Tusk o najnovšom vývoji v ostreľovanom meste informoval u starostu východného Aleppa Britu Hádžiho Hasana. Zhodli sa na tom, že do mesta je potrebné dostať lekárov a zároveň odtiaľ evakuovať civilistov.

O brexite krátko a neformálne

Brexit sa na summite objavil iba ako procedurálna záležitosť. Hlavy štátov podľa očakávania potvrdili Michela Barniera ako hlavného európskeho vyjednávača. Britské médiá sa tak mohli venovať neobvykle chladnému prijatiu britskej premiérky Theresy Mayovej, ktorú nepozvali na pracovnú večeru.