Euroľudovci gréckych kolegov nepresvedčili

Zdroj: TASR/AP Photo/Yves Logghe

Nová demokracia patrí do stredopravej Európskej ľudovej strany (EPP). Napriek tomu ju jej ostatné členské strany z Európy nedokázali presvedčiť, aby podporila úsporný plán, o ktorom sa má v gréckom v parlamente hlasovať už 28. júna.

Na Antonis Samaru tlačilo viacero európskych lídrov, vrátane Angely Merkelovej a José Manuela Barrosa. Nemalo to však na Samaru veľký vplyv a naďalej tvrdí, že Grécko potrebuje na vyriešenie tejto krízy úplne iné opatrenia.

Grécko potrebuje od EÚ a Medzinárodného menového fondu (MMF) pôžičku vo výške 12 miliárd eur, inak bude nútené vyhlásiť v polovici júla bankrot pre jeho neschopnosť splácať svoje dlhy. Následky bankrotu by sa mohli rozšíriť do celej eurozóny a vyvolať šoky po celom svete.

Aby mohlo Grécko dostať túto pôžičku, musí 28. júna schváliť nový úsporný plán. Priechodnosť nového plánu v parlamente je však ešte stále otázna.

Samara sa vyslovil proti masovej privatizácii štátnych podnikov. Zároveň dodal, že nesúhlasí s politikou terajšej vlády, ktorá podľa neho iba predĺžila hospodársku recesiu v Grécku, paralyzovala ekonomiku a znemožnila snahy o reorganizáciu gréckeho dlhu.

Samara ľutuje, že „väčšina lídrov Európy nezmenila svoj názor“, zdôraznil však, že jeho vláda nebude za úsporný plán hlasovať.

Vplyv EÚ je v Portugalsku iný ako v Grécku

Barrosovi sa nedávno podarilo v rodnom Portugalsku presadiť reformný plán a ešte aj zabezpečiť víťazstvo Pedrovi Passos Coelhovi zo stredopravej strany PSD, ktorej v minulosti sám predsedal.

Počas jeho prvej premiérskej návštevy v Bruseli Passos Coelho vyhlásil, že jeho krajina „nebude ďalším Gréckom.“ Reagoval tak na situáciu vo svojej krajine, ktorá vyzerá byť lepšia ako v Grécku.