Summit EÚ: Titulkám vládne predĺženie obdobia reflexie

eú, ústava

 

Pozadie

15. a 16. júna sa európski lídri zhromaždení v Bruseli rozhodli predĺžiť „obdobie reflexie”, sprístupniť stretnutia Rady verejnosti a venovať viac pozornosti „absorbčnej kapacite” EÚ, keď sa bude rozhodovať o ďalšom rozširovaní.

Summit však vyvolal medzi novinármi len malý záujem. Väčšina komentátorov sa vo svojich príspevkoch zamerala na neistý osud Ústavy.

Pozície

Editor z BBC Europe Mark Mardell slovami „nie je nič zlé na lacných vtipoch” povedal, že tí, ktorí nazvali tento summit najnevýraznejším sa mýlili. Nejaký ústavný text alebo zmluva nakoniec bude. Isté však je, že summit vyprodukoval kontroverzie.

The Times veria, že „najväčším rozhodnutím európskych lídrov na summite bola nerozhodnosť, keďže odložili problém Ústavy najmenej o 2 roky”. Obdobie reflexie nakoniec neskončilo prelomením ústavnej bezvýchodiskovej situácie.

Bernd RiegertDeutsche Welle povedal, že ústavný projekt bol príliš ambiciózny. Zdôraznil, že medzi európskymi lídrami nedošlo ku konsenzu. Zároveň si myslí, že európski občania sa v skutočnosti o Ústavu nezaujímajú: „záleží im len na výsledkoch”.

Podľa nemeckého denníka FAZ sa na summite ukázalo, že ústavná kríza je závažnejšia ako si ktokoľvek pripúšťal.

Vo švajčiarskom NZZ sa píše, že lídri sa rozhodli pokračovať v „premýšľaní” o Ústave bez ohľadu na fakt, že už je „v skutočnosti mŕtva”. Debata o absorbčnej kapacite a jej úlohe pri ďalšom rozširovaní tiež zostala na koniec roka.

Friederike Leibl a Regina Pöll z rakúskeho Die Presse veria, že pokiaľ Ústava nevstúpi do platnosti pred voľbami do Európskeho parlamentu v roku 2009, budú európske inštitúcie ohrozené chaosom, čo sa v súčasnosti javí ako veľmi pravdepodobné.

Pre francúzsky denník Le Monde bola kľúčovou debata o „absorbčnej kapacite”. Nenašiel sa však dostatok konsenzu na to, aby sa z nej stalo oficiálne kritérium pre ďalšie rozšírenie. Bez ohľadu na to zostala „podmienkou” pre ďalšie rozširovanie.