Summit: Investície majú zatieniť geopolitiku

Nový predseda ER Donald Tusk a predseda Komisie Jean-Claude Juncker

Posledné tohtoročné stretnutie Európskej rady je zároveň prvé pre Donalda Tuska v pozícii predsedu ER. Dvojdňové rokovanie hláv štátov a vlád sa sústredí na naštartovanie európskej ekonomiky. Hlavy štátov a vlád budú reagovať aj na vytvorenie novej vlády na Ukrajine aj na pretrvávajúcu epidémiu eboly v Afrike.

V4 chce pri investíciách spolupracovať

Hlavnou témou dnešných rozhovorov na summite je investičná ofenzíva EÚ, ktorú minulý mesiac ohlásil predseda Komisie Jean-Claude Juncker. Tá počíta s ambicióznou predstavou, že s pomocou pákového efektu vytvorí z 21 miliárd eur z verejných zdrojov celkové investície v hodnote vyše 300 miliárd.

„Keby sme splnili túto predstavu čo i len na polovičku, tak si viem predstaviť, že by to mohol byť veľký úspech,“ uviedol slovenský premiér Robert Fico po stretnutí premiérov krajín Vyšehradskej skupiny s Donaldom Tuskom.

Fico uviedol, že sa nový investičný plán môže dotknúť aj zámeru rekonštruovať lodenice v Komárne či výstavby bratislavského cestného obchvatu. Dodal zároveň, že V4 má snahu dohodnúť  sa na tom, aby mali predložené projekty cezhraničný charakter.

„Na stretnutí u pána Tuska sme zdôrazňovali aj to, že popri tomto pláne je veľmi dôležité, aby bola Komisia maximálne pružná pri čerpaní peňazí z európskych fondov, pretože nás čaká už iba posledný rok na čerpanie peňazí,“ informoval predseda vlády.

Zatiaľ nie je jasné, či sa premiérova iniciatíva presadí. V nasledujúcom období do roku 2020 však očakáva „maximálnu koordináciu“ s okolitými štátmi.

Na východe nič nové

Predstavitelia EÚ už dlhšie avizujú, že uvoľnenie sankcií voči Ruskej federácii nebude možné bez zásadnejšej zmeny zahraničnej politiky Kremľa, najmä vo vzťahu k Ukrajine. Tentokrát by v Bruseli nemali vyvolať kontroverzie.

Začiatok týždňa naznačil ochotu Ruskej federácie rokovať o novom mierovom usporiadaní na ukrajinskom východe. Tú však vzápätí zatienil prudký prepad rubľa, pred ktorým sa v úvode týždňa pokúšala intervenovať tamojšia centrálna banka.

Na summite tak pravdepodobne príde iba k rozšíreniu zákazu európskych investícií aj na územie Krymu.

Viacero európskych štátnikov naznačilo, že sa stretnutie Európskej rady skončí už v noci a piatkové rokovanie nebude.

O ďalšom priebehu summitu budeme informovať.