Summit: Lídri študujú nový návrh viacročného rozpočtu

Európska rada, Zdroj: TASR, AP Photo/Yves Logghe

Druhý upravený návrh viacročného rozpočtu, ktorý predložil stály predseda Európskej rady Herman Van Rompuy po bilaterálnych stretnutiach s jednotlivými lídrami, počíta so znížením pôvodného biliónového návrhu Komisie o 80 miliárd eur.

Skutočný boj začne až dnes po 12. hodine, keď sa hlavy štátov a vlád vrátia späť k rokovacím stolom. Nadránom sa rozišli, aby si nový návrh mohli preštudovať.

Oproti tomu predchádzajúcemu je viac v prospech chudobných regiónov a poľnohospodárskej politiky. Na druhej strane by o 13,2 miliardy eur menej peňazí ako sa pôvodne plánovalo šlo na výskum, dopravu a energetiku. Päťmiliardový škrt hrozí spoločnej zahraničnej politike a v hre sú aj sprísnené škrty v oblasti administratívy. Kohézna politika posilnila o 10,6 miliardy eur a o 7,7 miliardy výdavky na poľnohospodárstvo.

Obálka na regionálnu pomoc teda zhrubla z 364,5 miliardy eur na 372 miliárd eur v porovnaní s prvým Van Rompuyovým návrhom. Regionálna pomoc zasa posilnila z 309,5 na 320 miliárd eur.

Aktivity EÚ za hranicami zaznamenali druhý päťmiliardový škrt na 60,6 miliárd eur. Bezpečnosť a občianstvo zasiahol 1,6-miliardový škrt na 16,7 miliardy eur.

Predseda slovenskej vlády Robert Fico po stretnutí pre TASR uviedol, že tri štvrtiny štátov by sa s týmto návrhom vedeli uspokojiť, ale stále sú také, ktoré majú inú predstavu, takže ďalšie zmeny nie sú vylúčené. Premiér odhaduje, že rokovania skončia už dnes, či už dohoda padne alebo nie.

"O dvanástej pokračuje zasadanie, kde si povieme, či je tu priestor na dohodu, alebo nie je. Bol som prekvapený, čo povedal šéf Európskej rady Van Rompuy, že na obed bude jasné, či bude dohoda alebo nedohoda," uviedol Fico. Podľa jeho slov by Slovensko v tomto štádiu rokovaní malo byť spokojné.

Upozornil však, že mnohé krajiny sú na tom opačne. "Máme nejaké limity, ktoré sme si nastavili. Zatiaľ si myslím, že sme v tých limitoch dobre nastavení a že by to mohlo dobre dopadnúť. Ale všetko závisí od veľkých krajín ako sú Spojené kráľovstvo, Nemecko, Francúzsko, Španielsko a Taliansko. Od toho, na čom sa dohodnú," upozornil Fico. Slovensko podľa jeho slov veto zatiaľ nechystá.

"Keby som teraz mal hodnotiť situáciu, podľa najposlednejšieho návrhu, ktorý bol podaný, tak veto určite nie je namieste. To, čo sa momentálne deje okolo nás, je materiál, ktorý by spĺňal naše predstavy," spresnil.

Nemecká kancelárka Angela Merkelová vidí šance na dohodu veľmi skepticky  pre priveľké rozdiely v postojoch medzi krajinami. Nespokojný z rokovaní odchádzal francúzsky prezident Francois Hollade, ktorý tvrdí, že druhý Van Rompuyov návrh aj tak predstavuje 17-miliardový škrt vo výdavkoch na agropolitiku v porovnaní s plánom Komisie a zdá sa mu to stále priveľa.

Sklamané je aj Dánsko, pretože nezískalo želaný rabat. O rabat neúspešne bojuje aj Rakúsko a nie je spokojné s návrhom pre poľnohospodárstvo a rozvoj vidieka. Pobaltské krajiny zasa nepotešili straty pre škrty z infraštruktúrneho programu Spájajme Európu. Veľmi nespokojné so súčasnými návrhmi je tiež Taliansko.

Hoci vetom rozpočtu v prípade nesplnenia národných podmienok pohrozilo doteraz 11 krajín, pozornosť sa však sústredí najmä na Veľkú Britániu, ktorá okrem rabatu žiada oveľa radikálnejšie zníženie rozpočtu. Špekuluje sa dokonca aj o možnosti ako Spojené kráľovstvo pri viacročnom rámci obísť. 

Dnes poobede teda bude jasné, či dohoda bude alebo nebude. Dosiahnutie kompromisu však ešte automaticky nemusí znamenať víťazstvo. Parlamentným vetom pohrozil predseda Európskeho parlamentu Martin Schulz v prípade, že dôjde k výraznému odklonu od aktuálneho Van Rompuyovho plánu.

 (EurActiv/TASR)