Summit má odštartovať 10-ročnú diskusiu o novej EÚ

Zdroj: TASR

Na summite EÚ (28.-29.6.) sa bude spomínať nový európsky rozpočet aj prístupové rokovania Čiernej Hory. Hlavnou otázkou ale bude ako sa lídri postavia k dokumentu nazvanom: „Smerom k skutočnej hospodárskej a menovej únii“.

Jeho text pripravili predseda Európskej rady Herman Van Rompuy spolu s predsedom Európskej komisie José Manuelom Barrosom, predsedom Euroskupiny Jean-Claude Junckerom a prezidentom Európskej centrálnej banky Mariom Draghim.

Načrtáva proces prehlbovania európskej integrácie a identifikuje hlavné „stavebné kampane“ – bankovú úniu, fiškálnu úniu, koordináciu hospodárskych politík a vágne aj ďalšie kroky smerom k politickej únii.

V návrhu záverov summitu je ponechané miesto na podporné stanovisko pre lídrov pre tento dokument a na prípadné poverenie, aby štvorka svoj materiál rozpracovala do decembrového summitu s pribežnou správou v októbri. Ak mu dajú zelenú, „zmení to tvár európskej integrácie“, tvrdí nemenovaný diplomat.

Niektoré časti správy nevyhnutne vyžadujú paralelnú diskusiu o zmene zmlúv EÚ.

Správa hovorí o možných zmenách v časovom horizonte jednej dekády. Medzi nimi je aj európske ministerstvo financií, centrálny európsky rozpočet, vstupy do rozpočtových kapitol členských štátov, čo sú všetko pohyby, ktoré predpokladajú ďalší prenos suverenity.

Iný nemenovaný európsky diplomat sa sťažuje na vágnosť znenia sedemstranovej správy, čo mu vraj sťažovalo reportovanie domov, či presne autori jednotlivými formuláciami zamýšľajú.

Mnohým sa tiež nepozdáva, že správu dostali hlavné mestá len dva dni pred summitom, v noci z pondelka na utorok. Summit začína dnes, vo štvrtok. Niektoré formulácie zo správy oproti prvému uniknutému návrhu vypadli.

Predpokladá sa, že Francúzsko bude mať problém s prenosom suverenity a Nemecko so zdieľaním dlhového bremena.

„Či Nemci akceptujú „preskúmať možnosť vydávania spoločných dlhopisov v strednodobom horizonte? Ťažko povedať“, hovorí diplomat. Iní odborníci si ale myslia, že to nakoniec prejde pod iným názvom, než sú eurobondy.

Českí predstavitelia už avizovali, že návrhy nepodporia. „Môj mandát, ktorý schválila vláda predpokladá odmietnutie návrhov, ktoré dnes zatiaľ cirkulujú v médiách“, povedal český premiér Peter Nečas. „Povedali sme jasne, že niektoré časti ako je banková únia by mohli českú ekonomiku veľmi poškodiť, keďže 95 % bankového trhu je operovaného dcérami zahraničných spoločností“.

„Zo strany trhov sú veľké očakávania. Odkazom zo summitu by malo byť, že ak je Európa schopná formulovať návrhy pre svoju budúcnosť, zajtra asi neskolabuje“, uviedol diplomat. „Nemyslím si, že vymyslíme niečo iné, aby sme na trhy urobili dojem“.

Pred začiatkom summitu sa stretávajú premiéri krajín Vyšehradskej štvorky vrátane Roberta Fica. Koordinovať sa budú hlavne v otázke nového rozpočtového rámca, prejdú si však spolu ale aj správu o fiškálnej a hospodárskej únii.

Lídri by mali diskutovať aj o ratifikácii Európskeho mechanizmu pre stabilitu (trvalý euroval), ktorý by mal vzniknúť už 1. júla. Zo 17 krajín ho zatiaľ ratifikovali Belgicko, Fínsko, Francúzsko, Luxembursko, Holandsko, Slovensko a Slovinsko. Nemecko čaká hlasovanie už zajtra, Angela Merkelová bude musieť kvôli tom opustiť summit predčasne.  Fiškálny kompakt zatiaľ ratifikovalo sedem z 25 signatárskych štátov.